Julian Kornhauser - polski poeta i opozycjonista kończy 75 lat. Czego o nim nie wiecie? Jest teściem Andrzeja Dudy

Julian Kornhauser jest polskim prozaikiem i eseistą. Ale to jeszcze nie wszystko. Prywatnie jest on ojcem Agaty Kornhauser-Dudy. Teść prezydenta Andrzeja Dudy 20 września skończył 75 lat. Poznajcie bliżej sylwetkę wybitnego poety.

Od kiedy Andrzej Duda po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta, opinia publiczna poznała praktycznie większość informacji na temat jego rodziny. Jak się jednak okazuje, stosunkowo niewiele wiadomo, na temat jego teścia - Juliana Kornhausera, który jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, prozaików i eseistów.

Andrzej Duda, Kinga DudaDlaczego Kinga Duda to Kinga? Prezydent tłumaczy: To jest polski odpowiednik

Zobacz wideo Donald Trump czy Andrzej Duda? Odpowiada Karolina Pisarek

Julian Kornhauser, teść Andrzeja Dudy to słynny poeta i opozycjonista

Julian Kornhauser urodził się 20 września 1946 roku w Gliwicach. Jego ojciec był Żydem, matka zaś katoliczką. Z tego powodu wielokrotnie spotykał się z prześladowaniem. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kontynuował swoją dalszą karierę.

Julian Kornhauser jest również jednym z najbardziej znanych przedstawicieli Nowej Fali, poetyckiego nurtu z lat 70. XX wieku. Jest także krytykiem literackim, autorem powieści dla dzieci, znawcą oraz tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej. Od 1970 roku pracował w Instytucie Filologii Słowiańskiej, jednocześnie zajął się również pisaniem wierszy, które zyskały uznanie w oczach krytyków.  

Polityczny wydźwięk twórczości Juliana Kornhausera nierzadko powodowała pewne problemy. Przykładem może być, wydrukowany w małym nakładzie tom "Zabójstwo" z 1973 roku, który został zablokowany przez cenzurę. W 1975 roku Julian Kornhauser podpisał również tzw. list 59, czyli sprzeciw polskich intelektualistów wobec zmian w konstytucji PRL.

Od 1968 do 1975 r. był członkiem grupy poetyckiej "Teraz". W latach 1981-1983 współredagował miesięcznik "Pismo", jak również był współautorem czasopisma "NaGłos". Był także częstym eseistą "Gazety Wyborczej", "Tygodnika Powszechnego" i "Rzeczypospolitej". Poeta wielokrotnie podkreślał, że nie chce angażować się bezpośrednio w politykę.

Praca naukowa i literacka od zawsze dodawała mu sił

Julian Kornhauser jest mężem Alicji Wojny-Kornhauser i ojcem Agaty oraz Jakuba. Jest teściem prezydenta Andrzeja Dudy i dziadkiem córki prezydenckiej pary - Kingi Dudy. W 1981 roku wydał tomik poezji zadedykowany swojej córce, pt. "Wiersze dla Agatki".

Julian Kornhauser wyznał, że sił od zawsze dodawała mu praca. W 2008 roku poeta doznał krwotocznego udaru mózgu, który spowodował afazję oraz paraliż prawej strony ciała. Mężczyzna jest pod stalą opieką swojej małżonki. Para stara się unikać tematów politycznych, nawet podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku, kiedy to media chciały uzyskać więcej informacji na temat przyszłej Pierwszej Damy, państwo Kornhauser unikali publicznych wystąpień i zwierzeń na temat rodzinnych sekretów.

Mimo odsunięcia się od polityki, w 2016 r. ojciec Agaty Kornhauser-Dudy napisał list otwarty do ministra kultury. Zaprotestował w nim przeciwko zwolnieniu dyrektora Instytutu Książki.

Więcej o: