Czym jest konfirmacja? Kto ją obchodzi i co oznacza ten obrzęd?

Konfirmacja jest związana z religią, lecz nie każdy wie, na czym polega i kogo dotyczy ten obrzęd. Dla kogo jest organizowana ta uroczystość?

Konfirmacja jest coraz częściej pojawiającym się hasłem, zwłaszcza w okresie pierwszych komunii świętych. Jest to uroczystość, która zazwyczaj odbywa się latem, jednak nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę jest. W Polsce zdecydowana większość wyznawców należy do Kościoła Katolickiego. Mimo że konfirmacja jest także związana z chrześcijaństwem, nie jest powszechnie znana. Z czym wiąże się ten obrzęd?

Zobacz wideo O. Gużyński o swoim wyjeździe z Polski: „Nie miałem ochoty na kopanie się z końmi"

Konfirmacja - czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Uroczystość konfirmacji jest obrzędem stosowanym w kościołach ewangelickich. To odpowiednik pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Te dwa sakramenty praktykowane w kościele katolickim u ewangelików są połączone i odbywają się jednocześnie, właśnie pod nazwą konfirmacji. Ta nie ma jednak charakteru sakramentu, a jest obrzędem. Zgodnie z tradycją tego odłamu chrześcijaństwa, uroczystość ta przeprowadzana jest w Polsce u młodzieży w wieku 14-15 lat, w okresie przejściowym między dzieciństwem a dorosłością. W zależności od kraju, wiek dzieci przystępujących do konfirmacji nieznacznie się różni. Obrzędu dokonuje ordynowany duchowny. W jego trakcie kładzie on dłonie na głowie konfirmata, czyli dziecka przyjmującego obrzęd, i udziela błogosławieństwa.

Konfirmacja protestancka, bo właśnie w protestantyzmie ma swoje korzenie, nie jest uznawana przez kościół rzymskokatolicki ani prawosławny. Kiedy osoba wychowana w tym obrządku zdecyduje się na przejście do któregoś z kościołów lub ślub z katolikiem lub prawosławnym, musi przyjąć sakrament bierzmowania. Obrzęd konformacji jest stosowany w wielu krajach Europy, w których dominuje protestantyzm.

Więcej o: