Pogrzeb Jacka Zielińskiego z zespołu Skaldowie. Przemówił Andrzej Duda

20 maja w godzinach porannych rozpoczął się pogrzeb Jacka Zielińskiego znanego z zespołu Skaldowie. Pożegnanie muzyka zakończy się dopiero wieczorem specjalnym koncertem ku jego czci.

Jacek Zieliński, wybitny muzyk, multiinstrumentalista i współzałożyciel Skaldów, zmarł 6 maja w wieku 77 lat. Jego pogrzeb zaplanowano na 20 maja. Muzyk spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, o czym poinformowano na oficjalnej stronie miasta. W mediach pojawiły się pierwsze zdjęcia z uroczystości żałobnych, które rozpoczęły się o godzinie 9:30.

Zobacz wideo Nie ukrywa, że było jej bardzo ciężko

Rodzina i przyjaciele żegnają Jacka Zielińskiego

Jak czytamy, w komunikacie na oficjalnej stronie Krakowa, pożegnanie rozpoczęło się od wystawienia urny z prochami w kościele na Skałce. Następnie o godzinie 11 rozpoczęła się msza żałobna. Pożegnanie na cmentarzu Rakowickim ma nastąpić o godzinie 14. Na 19 zaplanowano natomiast koncert 'Skaldowie i Przyjaciele", który ma upamiętnić zmarłego artystę.

Jak podaje "Super Express", Jacek Zieliński pośmiertnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz kultury przez Andrzeja i Agatę Dudów.  Para prezydencka pojawiła się na mszy żałobnej w kościele na Skałce. - Żegnamy człowieka, który należy do wąskiego grona twórców polskiego rocka. Skaldowie są zespołem, w którym wszyscy ze sobą pracowali. Często trudno powiedzieć, co było czyje. Frontmenem był właśnie pan Jacek (...) To nie tylko muzyka rockowa, to przetarcie szlaków dla innych - powiedział prezydent. Zdjęcia z uroczystości pożegnania Jacka Zielińskiego znajdziecie w galerii na górze strony.

Brat wyznał przyczynę śmierci Jacka Zielińskiego

Zespół Skaldowie został stworzony w latach 60. Jego założycielami byli Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Fasiński. Do grupy szybko dołączyli Jacek Zieliński oraz jego brat Andrzej. Jacek odpowiada zresztą za wymyślenia nazwy zespołu. W rozmowie z "Super Expressem" jego brat wyznał, że przyczyną śmierci muzyka był nowotwór, z którym Jacek Zieliński zmagał się od kilku lat. - Brat miał raka złośliwego. Z raka prostaty przerzuciło mu się na raka kości. Przeszedł wiele chemioterapii, sześć lat walczył z tym rakiem - przekazał.

Lubisz muzykę Skaldów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.