Takie imię Zborowska i Wrona wybrali dla drugiej córki. Kontrowersyjne? Specjalista: Mainstream i moda [PLOTEK EXCLUSIVE]

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona mają córkę Nadzieję. Teraz na świat przyszła Jaśmina. O to orientalne imię zapytaliśmy dwóch specjalistów - językoznawcę i polonistkę.

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona doczekali się drugiej córki. Radosną nowiną zakochani podzielili się 16 maja, informując przy tym, jakie imię wybrali dla siostry małej Nadziei, która z kolei przyszła na świat w 2021 roku. "Wczoraj w imieniny Nadziejki i Zosi przyszła na świat nasza druga córeczka Jaśminka. Dzielna mama z córeczką mają się dobrze! Obydwie głównie śpią, jedzą i zmieniają pieluchy" - napisała aktorka (zdjęcia szczęśliwej rodziny ze szpitala znajdziecie w naszej galerii, w górnej części artykułu). O to, czy orientalne imię Jaśmina jest popularne w Polsce i czy budzi kontrowersje, zapytaliśmy dwóch specjalistów - językoznawcę, dialektologa i leksykografa dra Artura Czesaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz polonistkę, nauczycielkę i redaktorkę - Anetę Korycińską znana w sieci jako Baba od polskiego.

Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?

Druga córka Zofii Zborowskiej i Andrzeja Wrony dostała to imię. "Wnosi powiew Orientu"

Imię Jaśmina w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Statystyki pokazują, że w 2022 roku otrzymało je w Polsce 260 dziewczynek. Rok później liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Okazuje się, że wówczas w urzędach stanu cywilnego zatwierdzono 571 wniosków o nadanie dziewczynkom właśnie tego imienia. Dr Artur Czesak mówi więc w tym przypadku o modzie. 

Imię Jaśmina w 2024 r. w Polsce to nie artystyczna ekstrawagancja, ale wręcz mainstream i moda. W ubiegłym roku nadano je prawie sześciuset dziewczynkom. Było w szóstej dziesiątce pod względem popularności, nieznacznie wyprzedzało: Gaję, Wandę, Mariannę, Magdalenę, Kingę i Izabelę. To jednak liczby mniej więcej dziesięć razy mniejsze niż zajmujące miejsce na podium Zofia, Zuzanna i Laura

- powiedział nam językoznawca. Dr Czesak podkreślił również orientalny charakter tego imienia. "Jaśmina to po persku i arabsku kwiat lub gałązka jaśminu. Wnosi więc powiew Orientu. Żeńskie imiona od nazw roślin i kwiatów na czele z Różą i Kaliną od dawna są wybierane przez rodziców" - usłyszeliśmy. Na tym jednak nie koniec, bo językoznawca zwrócił uwagę na ciekawy aspekt.

Ponieważ nie ma już przymusu nadawania imion żeńskich wyłącznie kończących się na -a, notujemy też w Polsce liczne warianty: Dzasmina, Dżasmina, Iasmin, Iasmina, Jasmin, Jasmina, Jasmine, Jasminka, Jaśmin, Jaśmina, Yasmin, Yasmina, Yasmine, Zasmin, Zhasmin, Zhasmina, Żasmin, Żasmina, a więc także wymawiane z angielska przez 'dż' czy z francuska przez 'ż'

- powiedział dr Czesak. 

Polonistka o imieniu Jaśmina. "Nie widzę tu kontrowersji"

O komentarz na temat wyboru imienia Jaśmina poprosiliśmy także Anetę Korycińską znana w sieci jako Baba od polskiego. Polonistka podkreśliła, że imię występuje w Polsce od dawna. Nie powinno więc budzić zaskoczenia czy kontrowersji. "Jaśmina to piękne imię dla dziewczynki i kobiety, znane w Polsce od dawna. Występuje w wielu językach. W Polsce odnotowywano je już w latach dwudziestego XX wieku. Nie widzę tu ani zaskoczenia, ani kontrowersji. Przepiękne imię, neutralne wobec tradycji i zwyczajów nadwania imion w Polsce" - powiedziała specjalistka. 

Jakie imię wybrałabyś/ wybrałbyś dla dziecka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.