PILNE. Nie żyje legendarny aktor. Albus Dumbledore z "Harry'ego Pottera" zmarł w wieku 82 lat

Zmarł Sir Michael Gambon. Legendarny aktor miał 82 lata. Informacje potwierdziła jego rodzina. Widzowie z pewnością kojarzą go z "Harry'ego Pottera".

Jak podało BBC News nie żyje utalentowany aktor Sir Michael Gambon. Zmarł 28 września w szpitalu w wieku 82 lat, a informacje potwierdziła jego rodzina. Karierę rozpoczął w 1963 u boku Sir Laurence'a Oliviera. Z początku grywał na deskach teatru, ale szybko trafił na srebrny ekran. Był uwielbiany przez widzów za sprawą roli profesora Albusa Dumbledore'a w filmach o Harrym Potterze. Jak przekazała rodzina, Gambon zmarł spokojną śmiercią, do której doszło w wyniku zapalenia płuc. "Jesteśmy zdruzgotani" - napisano w oświadczeniu. 

Zobacz wideo Harry Potter był świetny we "Władcy Pierścieni", czyli jak bliźniaczo podobni aktorzy mogą się mylić [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Nie żyje Albus Dumbledore z "Harry'ego Pottera". Miał 82 lata 

W oświadczeniu wydanym przez publicystę Claira Dobbsa w imieniu pogrążonej w żałobie żony Anne Miller i syna Fergusa Gambona przekazano: "Jesteśmy zdruzgotani ogłoszeniem śmierci Sir Michaela Gambona". Jak wynika z treści oświadczenia, najbliżsi pozostali u jego boku do samego końca.   

Ukochany mąż i ojciec, Michael, zmarł spokojnie w szpitalu po zapaleniu płuc. Przy jego łóżku była żona Anne i syn Fergus. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym bolesnym czasie i dziękujemy za przesłane wyrazy wsparcia i miłości - czytamy.

Kondolencje napływają z całego świata. Legendarnego aktorka pożegnał w mediach również Jeremy Clarkson znany z programu "Top Gear". "Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Michaela Gambona. Był niezwykle zabawny i tak wspaniałym gościem, że nawet nazwaliśmy jego imieniem zakręt na torze" - napisał.

Aktor urodził się 19 października 1940 roku w Dublinie. Odgrywał role w przedstawieniach takich jak "Hamlet", "Antoniusz i Kleopatra", "Otello". Jedną z jego najbardziej kultowych ról był fikcyjny detektyw Philip Marlowe w "Śpiewającym detektywie" z 1986 roku. Jego kariera filmowa nabrała rozpędu w 1989 roku.

Zastąpił Richarda Harrisa, który zmarł w 2002 roku w wyniku choroby nowotworowej, w roli profesora Albusa Dumbledore’a, w cyklu o "Harrym Potterze". Pojawił się w sześciu częściach tej serii ("Harry Potter i więzień Azkabanu", "Harry Potter i Czara Ognia", "Harry Potter i Zakon Feniksa", "Harry Potter i Książę Półkrwi", "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I", "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II"). Miał okazję zagrać również w polsko-brytyjskiej produkcji "Katyń - ostatni świadek", gdzie wcielił się w rolę Franka Hamiltona, wydawcę gazety. W tym samym filmie wystąpili też Robert Więckiewicz i Piotr Stramowski. Irlandzki aktor z żoną Anne Miller był związany od 1962 roku. Doczekali się dwóch synów, Fergusa i Michaela. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia. 

Więcej o: