Więckiewicz i Preis o "Zielonej granicy" i wyborach. Mocne słowa ze sceny festiwalu w Gdyni

Robert Więckiewicz i Kinga Preis odbierając nagrody podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wykorzystali moment, aby przemówić do publiczności. Mówili o zamieszaniu wokół filmu Agnieszki Holland i wyborach.

Festiwal Filmowy w Gdyni po raz 48. zgromadził w Trójmieście najwybitniejszych reżyserów i aktorów. Rozdano już także statuetki. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Kinga Preis i Robert Więckiewicz, którzy zachwycili jurorów swoimi rolami drugoplanowymi. Gwiazdy wykorzystały moment przeznaczony na podziękowania, aby zwrócić się do Polaków. Przemawiali o dwóch najbardziej palących społecznie tematów: wybory i produkcja Agnieszki Holland

Zobacz wideo Marcin Ociepa o Agnieszce Holland. Mówi o narracji Kremla

Robert Więckiewicz bronił "Zielonej granicy".  Zaprasza na wybory

Robert Więckiewicz sobotniego wieczoru odebrał statuetkę za najlepszą drugą planową rolę męską za rolę w filmie "Kos". "11 lat temu odbierałem tu nagrodę za rolę w filmie "W ciemności" Agnieszki Holland, który opowiada o ludziach, którzy pomagają innym w potrzebie podczas wojny. Ostatnio byłem na premierze innego filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". To jest taki film o ludziach, którzy pomagają innym w potrzebie w trakcie wojny. (...) Wszedłem do kina i patrzę, a tam ludzie. W Gdyni w kinach też wszędzie są ludzie! Zwariowałem!" - zaczął. 

Mój bohater mówi w filmie, że Polacy zawsze przegrywają. Mam takie marzenie, żeby za parę tygodni było inaczej. Żebyśmy wygrali - dodał po chwili, zachęcając do udziału w wyborach.

DLOGDDLOGD Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Kinga Preis o filmie Agnieszki Holland. Nawiązała do słów Andrzeja Dudy

Równie poruszające wystąpienie miała Kinga Preis, która ex aequo z Agnieszką Kwietniewską otrzymała nagrodę za najlepsze drugoplanowe role kobiece. Pierwsza z nich zyskała ją dzięki roli w filmie "Święto ognia". Odbierając nagrodę, postanowiła dość żartobliwie nawiązać do dyskusji wokół najnowszego filmu Agnieszki Holland

Zamilkłam na chwilę, bo wydawało mi się, że usłyszałam na sali chrumkanie. A to oddech wolności! - oznajmiła, nawiązując do słow Andrzeja Dudy. Prezydent wywołał niemałe poruszenie, kiedy odnosząc się do "Zielonej granicy" przywołał hasło: "tylko świnie siedzą w kinie".

23 września w Gdyni czuć było wsparcie świata filmowego dla Agnieszki Holland nie tylko w tych pojedynczych wystąpieniach. Niedługo przed rozpoczęciem gali finałowej część gwiazd wyszła na czerwony dywan i wprost zamanifestowała swoje poparcie dla reżyserki. Wielu z nich wystąpiło w koszulkach i przypinkach z hasłem "Agnieszka Polland" projektu Matyldy Damięckiej. Wśród nich była także Kinga Preis. Więcej zdjęć z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znajdziesz w galerii na górze strony.

Więcej o: