Gwiazdy mieszkają w Domu Artystów w Skolimowie. Nie jest tanio. Znamy ceny pobytu

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich od dekad cieszy się popularnością wśród znanych osobistości w podeszłym wieku. Jakimi pieniędzmi trzeba dysponować, aby móc zamieszkać w ośrodku?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie powstał w 1927 roku z inicjatywy Związku Artystów Scen Polskich. Do tej pory zapewnia opiekę artystom, którzy po osiągnięciu sędziwego wieku nie chcą lub nie mogą żyć samotnie. Mieszkało tutaj wiele znanych osobistości, w tym m.in. Jerzy Połomski, Irena Kwiatkowska czy Barbara Krafftówna. Kogo spotkamy tam dzisiaj?

Zobacz wideo Za Krzysztofem Krawczykiem będziemy tęsknić wszyscy. Piosenki niektórych twórców nigdy się nie starzeją

Ile kosztuje pobyt w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie?

Jak wygląda pobyt w Domu Artystów w Skolimowie? Każdy z mieszkańców otrzymuje jednoosobowy pokój. Może go urządzić wedle własnego stylu, korzystając z prywatnych mebli, pamiątek i ozdób. W ofercie są również większe pomieszczenia, a nawet mieszkania, przygotowane z myślą o parach. Instytucja przygotowana jest na także na nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, przez co w budynku znajduje się szpital i hospicjum. Jak donosi "Super Express", koszt pobytu w Skolimowie w 2022 roku wynosił około 6750 zł miesięcznie. Zdjęcia wnętrz domu znajdziecie w naszej galerii u góry strony

Kto mieszka w Domu Artystów w Skolimowie? 

W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich mieszka dziś wiele gwiazd szeroko pojętej estrady. Pod dachem instytucji spotkamy m.in. baletnicę Ryszardę Gozdowską, scenarzystkę Barbarę Pietkiewicz-Kraśko, aktorki Halinę Kowalską czy Zofię Kucównę. Najmłodszą mieszkanką ośrodka jest zaś 61-letnia Anna Majcher. "My jesteśmy jedną wielką rodziną. Niekoniecznie się kochamy, ale bardzo się lubimy" - mówiła Ryszarda Gozdowska w dokumencie "Gwiazdy w Skolimowie".

Wiele gwiazd narzeka na niskie emerytury

Aby móc zamieszkać w Skolimowie, niewątpliwie trzeba mieć pieniądze. Nie wszystkie gwiazdy mogą jednak liczyć na wysokie świadczenia emerytur.  Kwota emerytury Marka Piekarczyka wynosi dokładnie siedem złotych i siedemdziesiąt siedem groszy. Z samego świadczenia nie mógłby sobie pozwolić nawet na godzinny pobyt w ośrodku. Katarzyna Skrzynecka przyznała ostatnio, że jej miesięczna emerytura ma wynieść mniej niż 35 złotych. Serialowa seniorka rodu Mostowiaków z "M jak miłość", Teresa Lipowska, otrzymuje 2200 zł, ale jest cały czas aktywna zawodowo i przyznaje, że wyżycie z samej emerytury byłoby bardzo ciężkie. 1600 zł otrzymuje natomiast Maryla Rodowicz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.