Duda głęboko kłaniał się księciu Williamowi. Kamińska-Radomska: Służalcze zachowanie [PLOTEK EXCLUSIVE]

Andrzej Duda zaliczył wizerunkową wpadkę? Dr Irena Kamińska-Radomska nie ma wątpliwości. W rozmowie z Plotkiem surowo oceniła zachowanie prezydenta. "Według protokołu dyplomatycznego takie ukłony są niewłaściwe" - usłyszeliśmy.

22 marca książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy stacjonują w województwach sąsiadujących z Ukrainą. Tego samego dnia przybył do stolicy i w punkcie pobytowym dla uchodźców w Warszawie porozmawiał z Ukraińcami, którzy uciekli przed wojną. Nie zabrakło spotkania z Rafałem Trzaskowskim. 23 marca przyszły monarcha pojawił się w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbył krótką rozmowę z Andrzejem Dudą. Na oficjalnym instagramowym koncie prezydenta (prezydent_pl) pojawiło się nagranie ze spotkania. Naszą uwagę zwróciły dwa jego fragmenty - ten, w którym głowa państwa wita arystokratę, a później go żegna. Andrzej Duda zdecydował się na głębokie ukłony. Czy popełnił wizerunkową wpadkę? O ocenę poprosiliśmy specjalistkę od etykiety dr Irenę Kamińską-Radomską.

Książę William, Andrzej Duda Andrzej Duda mocno ścisnął rękę księcia Williama. Aż zsiniała [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo Prezydent Andrzej Duda kłaniał się księciu Williamowi

Dr Irena Kamińska-Radomska o zachowaniu Andrzeja Dudy: Niewłaściwe

Dr Irena Kamińska-Radomska dała się poznać szerszej publiczności w roli mentorki w programie "Projekt Lady". Przede wszystkim jest jednak specjalistką od międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych. Wiedzę zdobywała w The Protocol School of Washington. Poprosiliśmy więc, by oceniła zachowanie Andrzeja Dudy. Jej opinia była jednoznaczna. Prezydent kłaniał się synowi Karola III zbyty wiele i zbyt głęboko. 

Obejrzałam materiał. Podczas powitania można było się delikatnie skłonić głową, co zresztą bardzo dyskretnie zrobił książę William. Natomiast prezydent zbyt głęboko się kłaniał, a w szczególności na pożegnanie. Jest to niewłaściwe - usłyszeliśmy.

Kolejne słowa specjalistki były jeszcze bardziej dosadne.

Może to być odebrane jako służalcze. Książę William nie jest jeszcze królem, nie można więc powiedzieć, że było to spotkanie równorzędne. Andrzej Duda jest tu w precedencji wyżej. Nie powinien się tak kłaniać.

Dr Kamińska-Radomska dodała również, że prezydent nie powinien się tak głęboko kłaniać nawet królowi Karolowi III.

Według protokołu dyplomatycznego takie ukłony są niewłaściwe. Wystarczy uścisk dłoni, lekkie skłonienie głowy. Dokładnie takie, na jakie zdecydował się książę William - oceniła.

Nagranie, na którym widać wspomnianą sytuację znajdziecie w górnej części artykułu.

Więcej o: