Książę William jest w Polsce. Wizyta była trzymana w tajemnicy

W środę książę Walii wylądował na polskim lotnisku Rzeszów-Jasionka. Informacja o jego przyjeździe do naszego kraju do ostatniego momentu nie była podawana do publicznej wiadomości.

To już oficjalne - książę William przyleciał do Polski w środę 22 marca w godzinach popołudniowych. Samolot z członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej na pokładzie wylądował w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jesionka. O godzinie 18 informację tę potwierdził rzecznik Ambasady Wielkiej Brytanii. Na lotnisku następcę tronu powitała delegacja z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem na czele.

Zobacz wideo Książę William i księżna Kate w pierwszym wystąpieniu po pogrzebie królowej Elżbiety II. Oboje nadal w czerni

Niespodziewana wizyta księcia Williama w Polsce

Pierwsze informacje o tym, że książę Walii zmierza do Polski, pojawiły się w mediach już w środę rano. Przez kilka godzin nie były jednak oficjalnie potwierdzone przez polskie służby ani przez przedstawicieli rodziny królewskiej. Wizyta następcy tronu nie była też wcześniej ogłaszana w mediach. 

Nieprzypadkowy jest fakt, że książę William wylądował w Rzeszowie. Jak czytamy na lokalnej stronie czytajrzeszow.pl, na Podkarpaciu stacjonują brytyjscy żołnierze z pułku Queen's Royal Hussars. Jego pojawienie się w Polsce związane jest ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednym z celów wizyty księcia Walii jest spotkanie ze służącymi w Polsce członkami Queen's Royal Hussars, będącym najstarszym pułkiem pancernym armii brytyjskiej.

O 18:00 na Twitterze Ambasady Brytyjskiej w Warszawie pojawiło się oficjalne oświadczenie.

Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy. W imieniu nas wszystkich – dziękuję!

Głos zabrał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Podziękował żołnierzom polskim i brytyjskim.

Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim, a więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą. Wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy, kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni - mówił podczas środowego spotkania w Rzeszowie wicepremier Mariusz Błaszczak.

Książę William ostatnią wizytę w Polsce odbył w lipcu 2017 roku. Towarzyszyła mu wtedy księżna Kate. Książęca para przybyła wówczas do naszego kraju na trzy dni, a ich przyjazd zapowiadano ze znacznym wyprzedzeniem. Następca tronu i jego żona zostali wówczas oficjalnie powitani przez parę prezydencką w Warszawie, a także spotkali się z mieszkańcami. Wizyta, która miała miejsce niemal sześć lat temu, miała przede wszystkim wymiar wizerunkowy, a Polska była jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, do których wówczas udali się Kate i William.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.