Kiedy Eurowizja 2023? Tegoroczny konkurs odbędzie się w Liverpoolu, choć Wielka Brytania nie wygrała

Po preselekcjach do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, temat nie znika z mediów. Rok temu wygrała Ukraina. Zgodnie z zasadą, to właśnie w tym kraju powinien odbyć się tegoroczny konkurs. Tak się jednak nie stanie. Gospodarzem Eurowizji 2023 będzie Liverpool.

Według tradycji Eurowizji kraj, z którego pochodzi zeszłoroczny finalista, powinien zorganizować następną edycję konkursu. W tym roku zdecydowano się jednak na inne rozwiązanie. Po wygranej Ukrainy w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji wiele osób zastanawiało się, czy kolejna odsłona widowiska będzie możliwa w tym kraju ze względu na wojnę. Choć początkowo minister kultury Ukrainy zapewniał, że nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji, ostatecznie gospodarzem Eurowizji 2023 będzie Wielka Brytania.

Zobacz wideo Hyży dostała się do preselekcji Eurowizji: Mamy świetny utwór! Chciałam w nim przekazać moją historię

Kiedy i gdzie odbędzie się Eurowizja 2023?

Wstępnie miejscem 67. Konkursu Piosenki Eurowizji miał być Kijów. Kraj organizował już to wydarzenie w 2005 i 2017 roku. Informacja o zmianie została opublikowana przez Europejską Unię Nadawców jeszcze w czerwcu 2022 roku.

Po obiektywnej analizie grupa referencyjna i zarząd Eurowizji z głębokim żalem informuje, że w obecnych okolicznościach nie można zapewnić bezpieczeństwa, organizacji i produkcji Konkursu Piosenki Eurowizji zgodnie z regulaminem. EBU (Europejska Unia Nadawców - red.) dziękuje UA:PBC (ukraiński nadawca publiczny - red.) za serdeczną współpracę i zaangażowanie w rozważanie wszystkich scenariuszy przez tygodnie od zwycięstwa Kalush Orchestry 14 maja w Turynie. Podziela smutek i rozczarowanie, że przyszłoroczny konkurs nie może się odbyć w Ukrainie - napisano w oficjalnym komunikacie.

Wielka Brytania zdobyła drugie miejsce w konkursie rok wcześniej. Brano pod uwagę dwa miasta: Glasgow i Liverpool. 

Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja 2023 roku w hali Liverpool Arena. Będzie to pierwszy konkurs od 1980 roku, który nie zostanie zorganizowany w zwycięskim kraju. Pomimo to scenariusz wydarzenia skupi się właśnie na Ukrainie. Flaga państwa została nawet użyta w tegorocznym logo.

Polska jest już po preselekcjach do konkursu. Reprezentantką na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Blanka Stajkow, która wykona piosenkę "Solo".

 

ZOBACZ TEŻ: Eurowizja 2023. Ida Nowakowska chciała być jak Rozenek? Na preselekcje założyła zbroję. Coś nie wyszło

Więcej o: