Gwiazdy żegnają Mariusza Waltera. "Dziękuję, że we mnie uwierzyłeś prezesie"

Gwiazdy żegnają w mediach społecznościowych Mariusza Waltera, założyciela stacji TVN, który zmarł w wieku 85 lat. Wspominają, jak stawiały pierwsze kroki w telewizji. Wiele mu zawdzięczają.

Mariusz Walter zmarł we wtorek 13 grudnia. Informację o jego śmierci podała na wizji Monika Olejnik. Gwiazdy żegnają go w mediach społecznościowych. Wspominają pierwsze kroki w stacji TVN i dziękują jej założycielowi, że dał im szansę.

Zobacz wideo Ewa Drzyzga o odejściu Edwarda Miszczaka z TVN-u

Gwiazdy żegnają Mariusza Waltera

Monika Olejnik, która dziś jest jedną z najpopularniejszych dziennikarek w Polsce, napisała:

Żegnaj Mariuszu kochany! Stworzyłeś więcej niż telewizję, współtworzyłeś demokrację! Nigdy nie zapomnę 1997 roku - dzięki tobie od pierwszego dnia mojej pracy w TVN, wierzyliśmy, że możemy zdobywać świat, pracując w wolnych mediach. Ambitną, ciężką i odpowiedzialną pracą realizowaliśmy marzenia.
 

Martyna Wojciechowska przyznała, że zawodowo nikomu nie zawdzięcza tyle, co Mariuszowi Walterowi. Wspomniała swoje początki w stacji.

Był pierwszą osobą z telewizji, która we mnie uwierzyła. W 1997 roku rozesłałam naiwnie do niemal wszystkich stacji TV scenariusz programu motoryzacyjnego "Automaniak". Tylko on dostrzegł w nim potencjał i dał mi szansę. Nikt wówczas nie wierzył, że kobieta może opowiadać Polakom o samochodach, motocyklach i motorsporcie. Mariusz Walter się uparł i postawił na swoim. Większość przyjęła mnie chłodno, ale on od początku i zawsze we mnie wierzył. Doradzał. Czasem ochrzanił. Ale docenić potrafił jak nikt inny.
 

Kilka słów pożegnania napisała również Kinga Rusin, która przez wiele lat była gwiazdą stacji.

Żegnaj panie prezesie. Gdyby nie pan… Zapamiętam humor, anegdoty, klasę i wszystkie dobre rady. Dziękuję.
 

Ewa Drzyzga wspomniała, że Walter pamiętał imiona wszystkich pracowników. Podziękowała za zaufanie.

Pamiętał imiona pracowników, mam wrażenie, każdego szczebla. Dbał o to, żebyśmy o siebie dbali. Wyprowadziłeś świat mediów na inne wody. Chciałabym, żebyśmy tego nie zgubili, żebyśmy pamiętali, jak ważny był dla ciebie widz. Dziękuję, że we mnie uwierzyłeś prezesie, że obdarzyłeś zaufaniem.
 

Pożegnał go też piłkarz Jakub Rzeźniczak. Grupa ITI, z którą związany był Mariusz Walter, była właścicielem warszawskiej Legii.

Panie Mariuszu, dziękuję za wszystko. Jedna z najbardziej inspirujących osób, jakie w życiu poznałem. Uwierzył we mnie, gdy miałem 17 lat. Dał szansę, zawsze wspierał. Dziękuję.
 

Kim był Mariusz Walter?

Mariusz Walter był dziennikarzem TVP w latach 1963-1982. Współtworzył takie programy jak "Studio 2" czy "Turniej miast".  Zajmował się też reżyserią filmową. Za "Pierwszy. Szósty" otrzymał Nagrodę Miasta Wenecji w kategorii "Dokument" podczas Prix Italia w 1971 roku, a "Gra o wszystko" przyniosła mu Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Sportowych w Oberhausen. Był współzałożycielem grupy ITI. Walter marzył o założeniu konkurencyjnej stacji dla TVP. Stworzona przez niego stacja TVN zaczęła nadawanie 13 października 1997 roku. Był mężem Bożeny Walter, z którą doczekał się córki i syna. 

Zobacz też: Córka założyciela TVN Sandra Walter działała w mediach. Szybko miała dość. Dziś robi co innego