Cios dla króla Karola III. Tak potraktowali go Australijczycy. Smutne

Nie tylko w Wielkiej Brytanii wymienione zostaną banknoty, na których jest wizerunek królowej Elżbiety II. W Australii pojawił się jednak pewien problem.

Śmierć królowej Elżbiety II niesie za sobą szereg zmian. Zgodnie z zasadami, w Wielkiej Brytanii zamiast twarzy monarchini na banknotach i monetach pojawi się król Karol III. Jej podobizna widniała także na pięciodolarowym nominale w Australii. Okazuje się, jednak, że obywatele tego kraju nie chcą, aby zastąpił ją wizerunek nowego monarchy. 

księżna DianaDiana łamała królewski protokół. W tych sytuacjach nic dla niej nie znaczył

Zobacz wideo Jakim królem będzie Karol III?

Australijczycy nie chcą na banknotach króla Karola III

W Australii rozgorzała dyskusja na temat tego, kto ma zastąpić królową Elżbietę II na pięciodolarowym nominale. W mediach społecznościowych króluje pomysł, aby na nowym banknocie pojawił się wizerunek Steve'a Irwina. Przyrodniczy prezenter telewizyjny przez wiele lat był bohaterem, którego uwielbiały miliony. Jego nagła śmierć spowodowana ukąszeniem przez płaszczkę była ciosem dla wielu osób.

Ja też chcę mieć Steve'a Irwina na banknotach.
Czy możemy zrobić petycję, aby zamiast królowej na banknotach pojawił się wizerunek Steve'a Irwina?
Steve Irwin zasługuje, aby być na naszym banknocie - czytamy komentarze na Twitterze. 

Niektórzy zastanawiają się również, dlaczego wizerunek króla Karola III nie pojawi się "automatycznie" na australijskim banknocie. Wiceminister skarbu państwa Andrew Leigh podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że monarchini znalazła się na nim ze względu na swój "osobisty" status. Co ciekawe, podobizna nowego władcy Zjednoczonego Królestwa pojawi się na monetach. Zgodnie z tradycją jego twarz będzie skierowana w stronę przeciwną, niż kierowała ją Elżbieta II.

Jakie jeszcze nastąpiły w Wielkiej Brytanii zmiany po śmierci królowej Elżbiety II? 

Brytyjczycy oprócz nowych banknotów i monet będą musieli wymienić również paszporty. W życie weszła także nowa wersja hymnu państwowego z wersem "Boże chroń króla".

Jak będzie wyglądać koronacja króla Karola III?Szczegóły koronacji króla Karola III. Będzie się różnić od ceremonii jego matki

Więcej o: