Aleksander Kwaśniewski 26 lat temu spotkał się z królową Elżbietą II. Takie miała podejście do Polski i Polaków

Królowa Elżbieta przez 70 lat panowała na brytyjskim tronie. W tym czasie odbyła niezliczoną ilość spotkań, a także międzynarodowych delegacji. Monarchini przyjęła również zaproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego i przyleciała do Polski. Nasz naród zrobił na niej ogromne wrażenie.

Królowa Elżbieta zmarła w czwartek 8 września w posiadłości Balmoral w Szkocji. Pałac Buckingham przekazał tę informację o 19:30 czasu polskiego. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. W ciągu 96 lat dużo zrobiła dla swojego kraju. Godnie reprezentowała Wielką Brytanię na arenie międzynarodowej. W 1996 r. na zaproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego odwiedziła Polskę. Były prezydent w rozmowie z TVN24 wyjawił szczegóły z tego spotkania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pałac Buckingham skrywa wiele tajemnic. W środku bankomat i... pokój na złoto. "Królowa pozwoliła nam do niego zajrzeć"

Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Aleksander Kwaśniewski spotkał się z królową Elżbietą: Lubiła i szanowała Polaków

Królowa Elżbieta przybyła do Polski 25 marca 1996 r. Wizyta trwała trzy dni i odbyła się na krótko po zaprzysiężeniu Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta. Polityk wyjawił w wywiadzie dla TVN24, że Elżbieta II przez lata na swojej drodze spotkała wielu Polaków i nasz naród darzyła sympatią. 

Królowa pokazała wszystko to, co miała najlepsze. Z jednej strony dostojeństwo, wielkie doświadczenie, z drugiej życzliwość ludzką. (...) Ona miała ogromną sympatię dla Polski. To się zaczęło kształtować w czasie wojny. (...) Spotykała polskich lotników, żołnierzy i wielokrotnie mówiła, jak to jest wdzięczna i jacy to wspaniali ludzie. (...) Ona wzmocniła jeszcze taką obopólną sympatię - mówił były prezydent na antenie TVN24.

Kwaśniewski wspomniał też, że w protokole, który dostał przed spotkaniem z królową, otrzymał zakaz rozmawiania o polityce. To jednak niekoniecznie udało się podtrzymać. Podczas pierwszej kolacji okazało się, że monarchini nie tylko interesowała się tym tematem, lecz także "była znakomicie w tych sprawach poinformowana i doświadczona". Wówczas opowiedziała m.in., jak zaczęło się jej panowanie i ujawniła przebieg spotkania z Winstonem Churchillem. Były prezydent podkreślił, że drugą naturą królowej, poza panowaniem, była właśnie polityka. 

Książę William i księżna Kate z nowymi tytułami po śmierci królowejKsiążę William i księżna Kate z nowymi tytułami po śmierci królowej

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie dodał także, że to "koniec epoki, ale także koniec opoki" i ciężko się z nim nie zgodzić. Królowa Elżbieta była wyjątkową postacią, oddaną posłudze dla kraju. 

Więcej o: