Anna Dzieduszycka opowiedziała o swojej chorobie. Aktorka nie lubi określenia "niskorosła"

Anna Dzieduszycka zdobyła popularność dzięki roli w nominowanym do Oscara filmie "Sukienka". Kobieta cierpi na achondroplazję, czyli karłowatość. Aktorka nie uznaje choroby za temat tabu. Przyznaje jednak, że nie lubi określenia "niskorosła".

Więcej aktualnych informacji ze świat filmu znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo "Sukienka" - polski film krótkometrażowy nominowany do Oscara [ZWIASTUN]

Anna Dzieduszycka zagrała główną rolę w krótkometrażowym filmie "Sukienka", który był nominowany do tegorocznych Oscarów. Aktorka cierpi na achondroplazję, czyli karłowatość. W wywiadzie dla portalu kobieta.wp.pl gwiazda obrazu Tadeusza Łysiaka opowiedziała o swojej chorobie.

Anna Dzieduszycka o swojej chorobie. Aktorka nie lubi określenia "niskorosła"

Anna Dzieduszycka cieszy się ostatnio sporą popularnością. W wywiadach opowiada nie tylko o aktorstwie, ale także o swojej chorobie. Kobieta przyznaje, że nie lubi być nazywana "niskorosłą".

Ja jestem karłem i lubię, kiedy nazywa się rzeczy po imieniu. Nie cierpię określenia "niskorosłość". Dla mnie "niskorosły" to jakaś nowomowa. W encyklopedii występuje jako określenie drzewka bonsai, albo osoby o korzeniach azjatyckich. Ani ze mnie Azjatka, ani roślina... Wychowałam się wśród braci normalnego wzrostu i obeszło się bez taryfy ulgowej. Muszę jednak zastrzec, że nie każdy tak podchodzi do tematu. Są osoby, które faktycznie nie lubią być nazywane karłem - powiedziała portalowi kobieta.wp.pl aktorka.

W rozmowie z Onetem Anna Dzieduszycka wymieniła także inne określenia, których nie toleruje.

Nie lubię nazewnictwa "niskorosły", tak jak nie lubię, gdy mówi się o mnie krasnoludek, elf, wróżka. Najważniejszy jest kontekst słowa, obrazić można mówiąc kwiatuszku. Uważam, że sami stwarzamy bariery - powiedziała.

Anna Dzieduszycka - kariera

Anna Dzieduszycka nie jest profesjonalną aktorką. Wcześniej wystąpiła już w kilkunastu produkcjach. Za kreację Julki w etiudzie Tadeusza Łysiaka została wielokrotnie wyróżniona. Otrzymała między innymi Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego i nagrodę Grand OFF dla najlepszej aktorki.