Fałszywe oskarżenia o aborcję, zazdrość księżnej Diany i przyjaźń aż po grób. Tak wygląda sekretne życie królewskich niań

Za każdym członkiem rodziny królewskiej stoi drugoplanowa bohaterka - niania. Jej obowiązki wykraczają jednak daleko poza pranie i zmianę pieluch.

Nianie w brytyjskiej rodzinie królewskiej odgrywają niebagatelną rolę, dzięki czemu są traktowane niemal jak pełnoprawne członkinie rodziny. To one stoją u boku dzieci od ich najmłodszych lat, uczą kultury, dobrego wychowania i odpowiedniego zachowania się przy stole oraz podczas uroczystości. Często są powierniczkami sekretów i zastępują im rodziców. Poznajcie najbardziej znane nianie w rodzinie królewskiej. 

Zobacz wideo Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey wstrząśnie rodziną królewską? Sekretny ślub, płeć drugiego dziecka i oskarżenia o rasizm

Fałszywe oskarżenia o aborcję, zazdrość księżnej Diany i przyjaźń aż po grób

Maria Borrallo spędza z rodziną królewską święta w Pałacu Buckingham, a także jest towarzyszką księcia Williama i jego rodziny w podróżach służbowych. Było o niej głośno, gdy pocieszała dwuletnią druhnę podczas ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle.

Niania Borrallo to drugoplanowa bohaterka, ale w rodzinie królewskiej ma bardzo ważne zadania. Kobieta urodziła się w zamożnej katolickiej rodzinie, a od ponad 20 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie media podały kiedyś, że zawsze chciała związać przyszłość z dziećmi, ale nie swoimi. Dlatego nie ma męża, własnych pociech i całkowicie poświęciła się pracy. To w 100 procentach odpowiada oczekiwaniom księcia Williama i jego żony.  

książę Jerzy i jego nania, Maria Teresa Turrion Borralloksiążę Jerzy i jego nania, Maria Teresa Turrion Borrallo Bulls

Olga Powell dołączyła do rodziny królewskiej, gdy książę William miał zaledwie sześć miesięcy. Z czasem stała się ukochaną opiekunką zarówno starszego syna księżnej Diany, jak i księcia Harry'ego. Powell była kimś więcej niż tylko nianią: pomagała wesprzeć braci podczas rozwodu księcia Karola i księżnej Diany, a następnie pocieszała ich po jej śmierci matki w 1997 roku. Powell zmarła w 2012 roku w wieku 82 lat. Do końca była obecna w życiu braci.  

Książę William Olga PowellKsiążę William Olga Powell Rex Features / Rex Features/EAST NEWS

W życiu książąt Williama i Harry'ego początkowo dużą rolę odgrywała Barbara Barne, która stała się dla nich czymś w rodzaju matki zastępczej. Wendy Berry, która pracowała dla królowej Elżbiety, napisała w pamiętniku "Dziennik gospodyni", że Barne była "staromodną nianią, a jej głównym zmartwieniem, chociaż nigdy by się do tego nie przyznała, była księżna Diana".

"Baba", jak nazywali ją książęta, nie została w życiu braci na długo. Jej przekonanie, że królewskie dzieci powinny być wychowywane inaczej niż pozostałe pociechy, doprowadziło do starć z matką książąt, która chciała, aby jej synowie byli wychowywani jak najnormalniej. Została nagle zwolniona w styczniu 1987 roku.

Syn Dominica Westa zagra młodego księcia Williama w piątym sezonie serialu 'The Crown'Syn Dominica Westa zagra młodego księcia Williama w piątym sezonie serialu 'The Crown' JOHNNY EGGITT / East News

Alexandra Pettifer była znana rodzinie królewskiej, jeszcze zanim została nianią. Jej matka była bowiem damą dworu księżniczki Anny. Z entuzjazmem podeszła do roli opiekunki książąt, zachęcając ich do cieszenia się tradycyjnymi królewskimi zajęciami, m.in. polowaniem, łowieniem ryb i strzelaniem.

Podobnie jak Olga Powell, Pettifer odegrała kluczową rolę w życiu braci po śmierci ich matki. Byli ze sobą na tyle blisko, że obaj książęta uczestniczyli w jej ślubie w 1999 roku z konsultantem do spraw bezpieczeństwa Charlesem Pettiferem, a ona była gościem na ślubie księcia Harry'ego z Meghan Markle.

Na początku 2021 roku wyszło na jaw, że były reporter BBC, Martin Bashir, przedstawił pokwitowanie, rzekomo świadczące o tym, że książę Karol zapłacił Pettifer za dokonanie aborcji. Dokument okazał się sfałszowany. Znajomość Pettifer i następcy tronu ponoć spędzała sen z powiek księżnej Dianie. Matka książąt miała być o nią chorobliwie zazdrosna. 

Księżna Diana, książę Karol, książę Harry i książę WilliamKsiężna Diana, książę Karol, książę Harry i książę William East News

Marion Crawford została guwernantką księżniczek Elżbiety i Małgorzaty od 1932 roku. Na dworze, na którym spędziła blisko 16 lat, nazywano ją "Crawfie". Pomagała siostrom przejść przed abdykację ich wuja Edwarda VIII oraz koronację ojca. Ich ścisła więź skończyła się w momencie, gdy w 1950 roku Crawford opublikowała wspomnienia zatytułowane "Małe księżniczki". Pisarz Adrian Tinniswood powiedział kiedyś, że wówczas zdradziła swoje podopieczne.

Wiele szczegółów było całkiem nieszkodliwych według naszych standardów, ale pojawiły się spekuluje, że Jerzy VI był rozczarowany, ponieważ nie miał syna i ponoć nigdy nie okazywał uczuć. To dało głębokie poczucie zdrady - pisał w książce.

Elżbieta i MałgorzataElżbieta i Małgorzata South African Railways / Domena Publiczna

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.