Księżna Kate i książę William dostali specjalne zlecenie z królewskiego dworu. Mają zażegnać kryzys

Księżna Kate i książę William zamieszkają tymczasowo w Balmoral. To misja specjalna - książęca para ma ocieplić wizerunek Królestwa i zacieśnić więzi między Anglią i Szkocją.

Księżna Kate i książę William będą spędzać więcej czasu w Szkocji. Książęca para wraz z dziećmi ma zamieszkać na zamku Balmoral i w St Andrews.

Kate Middleton, książę William i książę HarryWujek księżnej Kate wyjawił, co planowała zrobić z konfliktem Harry'ego i Williama

Księżna Kate i książę William. Dlaczego zamieszkają w Szkocji?

Jak donosi gazeta "The Sunday Times" celem tego specjalnego zadania ma być zacieśnianie więzi między Anglią a Szkocją.

Doradcy chcą, by William i Kate (...) nie wyglądali jak goście, ale jak mieszkańcy - mówił cytowany przez gazetę rozmówca z Pałacu Kensington, gdzie para mieszka obecnie.

W Szkocji 6 maja odbyły się wybory do tutejszego parlamentu. Wygrała je bezapelacyjnie Szkocka Partia Narodowa (SNP). Londyn obawia się, że "traci Szkocję". Obecna szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiada referendum niepodległościowe w drugiej połowie kadencji nowo wybranego parlamentu. Referendum niepodległościowe miałoby umożliwić odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii. Zgodę na takie referendum musi jednak wyrazić brytyjski rząd. Administracja Borisa Johnsona stara się zrobić wszystko, by Szkoci nie opowiedzieli się za wyjściem ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Szkocja od 1707 jest połączona unią personalną (wspólny władca) z Wielką Brytanią. Jednak nastroje separatystyczne w Szkocji rosną. W referendum niepodległościowym przeprowadzonym w 2014 roku tylko 55 proc. mieszkańców opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Rząd i Pałac Królewski chcą poprawić swój wizerunek wśród mieszkańców Szkocji i przekonać ich do pozostania w Zjednoczonym Królestwie. W tym celu wybrano książęcą parę Cambridge, gdyż William i Kate właśnie tutaj poznali się podczas studiów na Uniwersytecie w St Andrews, gdzie obydwoje uzyskali stopień Scottish Master of Arts.

W grudniu ubiegłego roku książę William wraz z żoną odbyli podróż do Szkocji. William podkreślał wówczas, jak kraj ten jest ważny dla niego i Kate. Opisywał go jako "tętniący życiem, przyjazny, innowacyjny i zdeterminowany".

Jestem ukształtowany przez to miejsce. Trwałe przywiązanie, które do niego czuję, jest zakorzenione w moich doświadczeniach codziennego życia, związanych z ludźmi, relacjami i jego etyką sąsiedztwa – mówił William o Szkocji.

Jak podkreśla "The Sunday Times" królewscy goście zostali jednak chłodno przyjęci przez władze.

Pałac Królewski liczy na ocieplenie wizerunku, stąd pomysł, by książę i księżna Cambridge zamieszkali w Balmoral.

Księżna Kate w pierścionku księżnej DianyKate dokonała zmiany w pierścionku księżnej Diany. Po zaręczynach zleciła przeróbkę

Czy misja specjalna się powiedzie? Jak Szkoci przyjmą książęcą parę?

Więcej o: