Martin Schmitt był największym rywalem Adama Małysza. Jak dzisiaj wygląda niemiecki skoczek?

Sukcesy Adama Małysza zapoczątkowały w naszym kraju "małyszomanię". Polski skoczek nie miał jednak lekko. Musiał walczyć o zwycięstwa ze znakomitymi sportowcami. Jak dziś wygląda jeden z jego największych rywali, Martin Schmitt? Niemiec ma 42 lata.

Na początku XXI wieku Adam Małysz wielokrotnie konkurował z niemieckim skoczkiem, Martinem Schmittem. Obaj panowie cieszyli się wówczas ogromną popularnością, a ich wzajemna rywalizacja związana z naprzemiennymi zwycięstwami bardzo interesowała widzów. Jak dziś wygląda przeciwnik Małysza? Bardzo dobrze!

Martin Schmitt jest aktywnym użytkownikiem Instagrama

Początkowe sukcesy Małysza niejednokrotnie mogą kojarzyć się właśnie z Martinem Schmittem i sezonem 2000/2001. Adam jako pierwszy polski skoczek narciarski triumfował podczas 49. Turnieju Czterech Skoczni. Przed zaplanowanymi na luty mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym kilkukrotnie wygrywał zawody zaliczane do cyklu Pucharu Świata. Wtedy też zaczęła się walka z Martinem Schmittem, która była zapowiedzią największej rywalizacji o medale w Lahti. 

Karolina Małysz, Adam MałyszCórka Adama Małysza pokazała stare zdjęcia i wspomina dzieciństwo

Wspomniany konkurs odbył się 23 lutego. Po pierwszej serii na prowadzeniu znalazł się największy rywal - Martin Schmitt. Niemiec skoczył 91,5 metra. Z kolei Adam Małysz wylądował na 89,5 metrze i sporo brakowało mu do konkurenta. Wówczas wydawało się, że nie ma już szans dla polskiego skoczka, jednak runda finałowa zmieniła wszystko. Małysz poszybował na 98. metr, a Schmitt tylko na 90. W ten sposób "Orzeł z Wisły” triumfował z 13-punktową przewagą. Po tych sukcesach nastąpiła era "małyszomanii”, Małysz bowiem jako pierwszy w historii skoków narciarskich w Polsce zdobył Kryształową Kulę. 

Adam Małysz, Włodzimierz Szaranowicz"TVP Sport" pokazało materiały z PŚ w Zakopanem sprzed lat. Młody Szaranowicz uspokaja tłum

To były tak naprawdę początki rywalizacji Małysza ze Schmittem. Obaj zakończyli swoje kariery na skoczni - Małysz w 2011 roku, z kolei Schmitt trzy lata później. Obecnie Niemiec występuje w roli eksperta w Eurosporcie podczas Pucharu Świata, o czym zresztą często informuje na swoim koncie na Instagramie.

 

Razem z żoną Andreą wychowuje pięcioletnią córkę. Były zawodnik ma już za sobą studia w niemieckiej Kolonii, gdzie ukończył kierunek trenerski. Wcześniej uzyskał także dyplom z zarządzania sportem.

 

Mimo sportowej emerytury skoczek niezmiennie jest w świetniej formie, co zresztą chętnie udowadnia na swoich zdjęciach. Bardzo się zmienił? 

Zobacz też: Adam Małysz ma już dorosłą córkę, a Maciej Kot niedługo po raz pierwszy zostanie ojcem. Sprawdziliśmy, którzy skoczkowie mają już dzieci

Zobacz wideo Martin Schmitt w "Wilkowicz Sam na Sam"
Więcej o: