Michał Szpak zaangażował się w Strajk Kobiet. Gwiazdor TVP uczestniczył w "Dziadach" przed domem Jarosława Kaczyńskiego

W sobotę odbył się performance i koncert zorganizowany przez artystów, którzy są przeciwni decyzji Trybunału Konstytucyjnego i działaniom obecnego rządu. Zgromadzili się pod domem Jarosława Kaczyńskiego i wygłosili kwestie z "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Michał Szpak, Krzysztof Zalewski i Natalia Przybysz to tylko kilka znanych osób zgromadzonych w sobotę pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Tłum zebrał się pod blokiem i wziął udział w performatywnych "Dziadach" Mickiewicza, a następnie zaśpiewał wybrane utwory. Między kwestiami słychać było hasła nawiązujące do Strajku Kobiet.

Szpak, Zalewski, Przybysz śpiewali pod domem Jarosława Kaczyńskiego

Michał Szpak i inni znani artyści, w tym Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Maria Sadowska i Ralph Kamiński, wzięli udział w performansie na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza. Elementem występów była recytacja fragmentów dramatu. Około godziny 17. wszyscy pojawili się przed blokiem Jarosława Kaczyńskiego na ulicy Mickiewicza w Warszawie. Akcja zrodziła się na Facebooku - na stronie wydarzenia możemy przeczytać następujący komunikat:

CypisDo tej pory nagrywał piosenki o seksie i narkotykach, teraz zmiksował "JBĆ PIS" - hymn protestów. Kim jest Cypis?

Duchy z drugiej części "Dziadów" wracają, żeby dostać to, czego zabrakło im za życia. I niektóre to dostają. Inne zamiast dostać to, czego chcą, dostają to, czym same szczodrze obdarowywały innych i czego wcale nie chciałyby doświadczyć na własnej skórze. Zwłaszcza tam, gdzie część społeczeństwa musi walczyć o podstawowe prawa, a władza nie słucha swoich obywateli, którzy mają coś do powiedzenia - czytamy w opisie.

W oknach pobliskich mieszkań świeciły się światła, z głośników grała muzyka, a na oknach wisiały hasła znane z protestów w całej Polsce. Jeden z aktorów postać Złego Pana wzorował na osobie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

 

Artyści po kolei wygłaszali kwestie dramatu, a tłum żywiołowo odnosił się do poszczególnych z nich. Na powtarzające się słowa "A kysz, a kysz", uczestnicy wydarzenia wykrzykiwali hasła skierowane do Jarosława Kaczyńskiego i partii rządzącej. Później odbył się koncert, w repertuarze znalazł się m.in. utwór Johna Lennona "Imagine".

Żaneta RosińskaPrezenterka TVP rzuciła pracę! W poście zamieściła błyskawicę. Wspiera Strajk Kobiet

Artystyczny charakter wydarzenia był tylko pretekstem do odniesienia się do sytuacji w całej Polsce. Od kilkunastu dni trwają protesty dotyczące decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji w przypadku ciężkich i genetycznych wad oraz śmiertelnych chorób płodu.

Zobacz też: Kasia Tusk do zniesmaczonej formą protestów: Tortury kobiet chyba są ciut gorsze

Warto dodać, że Michał Szpak od dawna jest jedną z największych gwiazd TVP. Zasiada w jury show "The Voice of Poland". Nieraz przemycał ważne przesłania czy swoje poglądy na plan programu lub ramówkę TVP.

Zobacz: Michał Szpak wbija szpilę TVP? Dodał bardzo wymowny wpis, a na ramówkę przemycił ważne przesłanie

Zobacz wideo Co robi Michał Szpak po powrocie z nagrań „The Voice of Poland”?
Więcej o: