Taco Hemingway wydał "Jarmark". Nawiązał do afery metkowej Jessiki Mercedes, filmów Patryka Vegi i Natalii Siwiec

Taco Hemingway zamieścił w sieci swój kolejny album. Na "Jarmarku" porusza wiele ważnych tematów. Obrywa się też celebrytom.

Taco Hemingway zapowiadał, że na przełomie sierpnia i września ukażą się jego dwa nowe krążki. O północy 28 sierpnia ukazał się "Jarmark", który można pobrać na wskazanej przez Filipa Szcześniaka stronie. Kawałki z albumu są też dostępne na platformie streamingowej Spotify oraz na YouTubie. Przesłuchaliśmy wszystkie 12 utworów i obrywa się... wszystkim!

ZOBACZ: Taco Hemingway z okazji urodzin wypuścił nowy singiel. Na okładce najnowszej płyty znalazła się Iga Lis

"Jarmark" Taco Hemingway

Pierwszym singlem zapowiadającym nowe wydanie był utwór "Polskie Tango". Nieprzypadkowo pojawił się w sieci wraz z teledyskiem tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Filip Szcześniak odniósł się do sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju. 

SPRAWDŹ, Taco Hemingway singlem "Polskie tango" uderza w PiS. "Wrogiem jest szczepionka i 5G"

Jeszcze przed ukazaniem się "Jarmarku" na YouTubie pojawił się kawałek Artura Rojka "A miało być jak we śnie" z gościnnym udziałem Taco Hemingwaya. Mało kto spodziewał się, że panowie będą kontynuować współpracę. Na nowej płycie rapera pojawiają się aż trzy utwory z udziałem byłego lidera grupy Myslovitz. Rojka możemy usłyszeć w piosenkach zatytułowanych "Łańcuch", które są oddzieleniem tematycznym poszczególnych utworów. Taco Hemingway pisał o tym na Instagramie: 

Jarmark jest moją pierwszą płytą od "Trójkąta warszawskiego", na której nie rapuję o swojej obecnej sytuacji; no, z wyjątkiem jednej jedynej linijki (pozdrawiam Golec uOrkiestra). Znajdziecie tu trochę storytellingu (trylogia "Łańcuchów", "Szczękościsk", "1990s Utopia"), garść wspomnień dziecięcych i nastoletnich (ciąg trzech piosenek po drugim "Łańcuchu"), kilka domorosłych obserwacji społecznych ("Influenza", "Panie, to Wyście!", "Polskie Tango") - napisał Filip Szcześniak na Instagramie. 
 

Taco Hemingway o celebrytach

W kilku kawałkach na "Jarmarku" muzyk komentuje wypowiedzi popularnych osób. W najbardziej dosadny sposób robi to w utworze "Influenza". Krytykuje zachowania Jessiki Mercedes, Natalii Siwiec i Patryka Vegi. W jednym z pierwszych wersów Filip Szcześniak trafnie komentuje filmy twórcy "Botoksu". Twierdzi, że Polacy pokochali jego "dzieła" przez używanie niekulturalnych słów. 

Jeden tip, jak podniecić widownię; Do dialogu wrzuć ku**ę, zaśmieją się mocniej

W kolejnych wersach Taco nawiązuje do śpiewających blogerów i blogerek. Tu może chodzić o Honoratę Skarbek bądź Margaret, która rozpoczynała karierę w blogosferze. 

Jeżeli nie wy, to zaśpiewa mi bloger; Chwilę słucham go dla beki, ale weź, jakim kosztem

Później jest jeszcze mocniej, bo raper komentuje wypowiedzi gwiazd na temat szczepień. Edyta Górniak w jednym z wywiadów powiedziała, że "dopóki żyje, nie da się zaszczepić"

Ale masochista mózg znów pyta o chłostę; Puszczam mu, jak ta gwiazda znów wzdycha na postęp; Nie zaszczepiłabyś syna na ospę, cóż; Może pieniądz woli wydać na pogrzeb; Celebryci wiedzą i potrafią niemal wszystko; Może się nauczą, kiedy nie odzywać się w ogóle, co?

W kolejnej zwrotce Gruby Mielzky nawiązuje do afery z udziałem Jessiki Mercedes i odcinania metek. 

W tym wyścigu trzeba lecieć bez zapasu tlenu; Żeby przeciąć metę, jak Jessy na Fruit of the Loom

ZOBACZ: Prezes UOKiK bada sprawę "afery metkowej". Jessica Mercedes "musi zwrócić pieniądze tym, których wprowadziła w błąd"

Natalia Siwiec zasłynęła w mediach podczas Euro 2012 organizowanego w Polsce i na Ukrainie. Została wybrana wtedy "Miss Euro 2012". W "Influenzie" nie zabrakło odniesień do początków jej popularności. 

Może dobrze, w '68 na stadionie płonął Siwiec; Ironicznie pokazało mi, dokąd to idzie; Gdy dziewczyna z tym nazwiskiem gwiazdą Euro

Próbowaliśmy skontaktować się z gwiazdami, o których mowa w kawałku, niestety, żadna osoba nie zdecydowała się skomentować "Influenzy". 

W utworze "Panie, to Wyjście" Filip Szcześniak krytykuje hipokryzję celebrytów, którzy najpierw walczą o lepsze jutro, a potem reklamują wszystko.

Celebrytka pisze hasła na kartkach, We łzach cała, aż się rozmazała maskakra. Potem ta sama gwiazda na wielkich plakatach, zachwala buty szyte w niewolniczych warsztatach

W drugiej i trzeciej części płyty Szcześniak wspomina początki kariery i odnosi się do sytuacji polityczno-społecznej. 

Piąty album studyjny w karierze Taco Hemingwaya porusza ważne kwestie. Jedni mogą podzielać jego poglądy lub nie, ale głos muzyka w sprawie polityki, akceptacji kulturowej czy jego komentarze na temat zachowań celebrytów jest głośny i wyraźny. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.