Kuba Wojewódzki zadał Stanisławowi Tymowi kultowe pytanie: Jak żyć. Odpowiedź? Godna mistrza satyry

Stanisław Tym był gościem show Kuby Wojewódzkiego. Legendarny satyryk wpadł w krzyżowy ogień pytań gospodarza. Niektóre były podchwytliwe.

Skoro u Kuby Wojewódzkiego pojawił się Stanisław Tym, to było do przewidzenia, że będziemy świadkami, żartów, ciętych ripost i nieoczekiwanych puent. I tak było. Jedno z pierwszych pytań zadanych legendarnemu satyrykowi brzmiało: Jak żyć? Tym docenił finezję pytania.

Dobre... W poprzek - odparł.
Dobre! - odparł Wojewódzki.

I zapytał o słynne krzaczaste brwi Tyma.

Niech to zostanie między nami. Ja je zacząłem zapuszczać jeszcze przed wojną, za czasów prezydenta Mościckiego - brzmiała odpowiedź.

Następnie satyryk musiał zmierzyć się z testem na bycie prawdziwym Polakiem. Zapytany, co robi, kiedy sąsiad kupuje nowy samochód, odparł, że idzie do niego z nalewką, żeby oblać zakup. I to była błędna odpowiedź, bo "prawdziwy Polak" nienawidzi sąsiada. Tym przyznał też, że nie mówi "wziąść" zamiast "wziąć" i wcale nie uważa, że winni sytuacji na świecie są Żydzi i uchodźcy.

Rozczarowany Wojewódzki uznał, że w Tymie jest najwyżej 20 proc. "prawdziwego Polaka".

Dużo - ocenił Tym.

Nie obyło się też bez próby postawienia diagnozy społeczeństwu i obecnie panującej klasie politycznej. Tutaj tym był bardziej rozmowny.

Trochę przesadzam, ale zawsze trzeba brać pod uwagę, że będzie nie to, czego się spodziewamy. Tymczasem się okazuje, że nagle dogaduje się grupa analfabetów, która nie umie czytać. I oni wygrywają wybory. Takie rzeczy zdarzają się na świecie. Z tym, że u nas to chyba nie są analfabeci. To gorsza odmiana, umieją czytać, ale nie czytają, na przykład książek.
Na billboardach, które informują, że wszyscy sędziowie kradną kiełbasę, tam jest m. in. cytat byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, "żeby było tak jak było". I on jest oskarżany, że jest zacofany. Tymczasem to jest cytat z powieści "Lampart" Lampedusy, ale oni tego nie wiedzą, bo nie czytają - tłumaczył Tym.

Stanisław TymStanisław Tym X News

Ostatnie polityczne pytanie dotyczyło reparacji. Tym stwierdził, że gdyby Niemcy wypłaciły Polsce odszkodowanie za II Wojnę Światową, nie wziąłby należnych mu pieniędzy.

Uczciwie? Nie wezmę. Przeznaczę na towarzystwo przyjaźni Polsko-Niemieckiej.

Ci, którzy oglądali kultowego "Misia" pamiętają, że jedną z głównych ról zagrała tam Krystyna Podleska (obecnie Christine Paul Podlasky). Zagrała tam kochankę Ochódzkiego, w którego wcielił się właśnie Stanisław Tym. Już na sam koniec rozmowy Wojewódzki chciał wiedzieć, czy mieli także romans poza planem.

Możemy zadzwonić do Podleskiej, bo ja nie pamiętam - sprytnie uniknął odpowiedzi Tym.
Dzwoniłem i powiedziała, że w łóżku jesteś tak dobry, jak Jan Pietrzak!

JZ

Więcej o:
Komentarze (89)
Stanisław Tym u Kuby Wojewódzkiego i pytanie: Jak żyć? Odpowiedź godna mistrza satyry
Zaloguj się
 • Gość: Papa_Swin

  Oceniono 183 razy 175

  8 dych na karku i wciąż w dobrej formie. Jeden z najlepszych aktorów komediowych w historii polskiego kina. Niestety od dobrych kilkunastu lat nigdzie nie zagrał, ale w sumie mu się nie dziwię, patrząc jakie gnioty produkuje się teraz pod szyldem 'komedia'...

 • elenem

  Oceniono 126 razy 110

  Brawo Panie Tym !
  Odpowiedzi i komentarze bardzo trafne.

 • Gość: Włodek W.

  Oceniono 51 razy 37

  Ciekawe, że tak wiele PiS0wskiego motłochu czyta GW. Oni rzeczywiście "czytają" tylko, że nic z tego nie "rozumiom". Sami potomkowie komuchów z typowo komuszym myśleniem, jeżeli w ogóle myślą.

 • 11lech

  Oceniono 35 razy 33

  Trochę przesadzam, ale zawsze trzeba brać pod uwagę, że będzie nie to, czego się spodziewamy. Tymczasem się okazuje, że nagle dogaduje się grupa analfabetów, która nie umie czytać. I oni wygrywają wybory. Takie rzeczy zdarzają się na świecie. Z tym, że u nas to chyba nie są analfabeci. To gorsza odmiana, umieją czytać, ale nie czytają, na przykład książek.

 • feurig59

  Oceniono 36 razy 28

  :-)

 • Anna Neryng

  Oceniono 36 razy 26

  REWELACYJNA postawa, zachowanie i riposty obu WYBITNYCH I BARDZO SKROMNYCH ARTYSTÓW. BRAWA również dla P. Kuba Wojewódzki.

 • behemot.02

  Oceniono 16 razy 12

  Klasa! A jak boli prawda, o TYM świadczy jak bardzo chcą człowieka opluć dyżurni opluwacze na żołdzie PISu.

 • Gość: juz

  Oceniono 7 razy 7

  Lem: "Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nie pamięta"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX