Eurowizja. Dlaczego Australia bierze udział w konkursie? Odpowiedź zaskakuje

Eurowizja 2022. Od 2015 roku co roku obserwujemy zmagania Australii w europejskim konkursie. Odpowiadamy, dlaczego ten kraj bierze udział w Eurowizji.

Więcej informacji i ciekawostek o Eurowizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Eurowizja organizowana jest cyklicznie od 1956 roku. Według regulaminu konkursu uczestnikiem może być każdy kraj, którego nadawca publiczny należy do Europejskiej Unii Nadawców. Wielu widzów zastanawia się zatem, dlaczego pośród europejskich krajów na scenie konkuruje również... Australia. Kraj przyłączył się do Eurowizji w 2014 roku, kiedy podczas tzw. przerwy interwałowej drugiego półfinału (poza konkursem) na scenę została zaproszona przedstawicielka państwa - Jessica Mauboy. Pozostaje pytanie - dlaczego?

Zobacz wideo Doda oceniła piosenkę Darii na Eurowizję. Ma uwagi do artystki

Jennie Garth, Mellisa Joan Heart, Pamela AndersonAktorki z produkcji sprzed lat. Serialowa Sabrina nie zagrała znaczącej roli

Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji?

Eurowizja w Australii cieszy się ogromną popularnością. Ich krajowa telewizja SBS od 1983 roku transmituje Konkurs Piosenki Eurowizji, a także przygotowuje specjalnie programy i panele dyskusyjne związane z wydarzeniem. Pomimo znaczącej różnicy czasowej, miliony Australijczyków traktuje ten konkurs niczym państwową tradycję, corocznie śledząc poczynania europejskich muzyków. 

 

Gościnne wystąpienie Mauboy w 2014 roku okazało się na tyle dużym sukcesem pod względem wyników oglądalności, że skłoniło organizatorów konkursu do zaproszenia państwa spoza do rywalizacji w konkursie. Przyłączenie Australii do Eurowizji miało być także swoistą nagrodą za jej zaangażowanie i wieloletnie wsparcie. 

Australia oficjalnie przyłączyła się do konkursu w 2015 roku, a pierwszy, reprezentantem kraju był Guy Sebastian. Od tego czasu co roku obserwujemy zmagania kraju w konkursie Eurowizji. Organizatorzy ustalili jednak, że w momencie, kiedy reprezentant ich państwa wygra, konkurs będzie współorganizowany w jednym z europejskich miast.

Więcej o: