Ofiara księdza pedofila u Tomasza Lisa: Proboszcz zamknął drzwi na klucz i obnażył mnie...

Szokujące wyznanie ofiary molestowania seksualnego w programie "Tomasz Lis na żywo".

Lesław Juszczyszyn nie boi się opowiadać o przeszłości z otwartą przyłbicą. Jest pastorem kościoła ewangelickiego, wizyta w programie " Tomasz Lis na żywo" to jego kolejna publiczna wypowiedź o tym, jak w przeszłości był molestowany przez księdza. Oto jego historia.

Zaczęło się, kiedy miałem 9 lat, byłem ministrantem, po porannej mszy, było mało ludzi, weszliśmy do zakrystii, ksiądz proboszcz zamkną drzwi na klucz i obnażył mnie. Wcześniej przygotował mnie do tego słowami: Lechu, zaraz wydarzy się ważna rzecz, chcę coś ważnego ci przekazać, więc myślałem, że to jakaś ważna misja. I pamiętaj, to jest między mną a panem Bogiem. Tego nie możesz nikomu powiedzieć. "Czy twój tata sprawdzał czy czy się dobrze się rozwijasz?". Zaskoczył mnie, bo podważył autorytet mojego ojca. Obnażył mnie, zaczął masturbować, to znaczy próbował. I to się działo do 13. roku życia.

Molestowanie wywarło wpływ na przyszłość Juszczyszyna. To właśnie ono było bezpośrednim powodem, dla którego został duchownym.

Kiedy byłem nastolatkiem, miałem naprawdę fajne koleżanki i myślałem: ja na nie nie zasługuję. Nie mogę żadnej z nich zrobić takiego świństwa, bo jestem inny, dziwny. I taka myśl mi zaświtała, sprawca mi ją zaszczepił: "może byś został księdzem". I pomyślałem: "niezłe rozwiązanie, tak naprawdę. Potrzebuję pomocy". Wcześniej złożyłem taki młodzieńczy ślub: nigdy się nie ożenię i nie będę miał dzieci, bo nie chcę, żeby cierpiały jak ja. Więc seminarium to była ucieczka od problemu, a jednocześnie jako wierzący, szukający sensu chłopak, pójdę poszukać pana Boga. I wszedłem w środowisko duchownych, bo tylko taki Kościół znałem. I tam próbowałem znaleźć rozwiązanie i pomoc. Niestety, zawiodłem. się. Nie znalazłem dojrzały ludzi.

Juszczyszyn Boga odnalazł dopiero kilka lat po wstąpieniu do seminarium duchownego.

Będąc księdzem, nawróciłem się. Doświadczyłem miłości Boga. To może zabrzmieć kuriozalnie, że ksiądz po 5. latach nawraca się - powiedział.

Oglądaliście program "Tomasz Lis na żywo"?

Fot. TVP 2

alex

Więcej o:
Copyright © Agora SA