Pojedynek Plotka: Okupnik vs. Gawęda

Porównujemy Tatianę Okupnik i Dominikę Gawędę - która wokalistka Blue Cafe jest lepsza?
Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. www.KAPIF.pl

Debiut

Okupnik zadebiutowała z Blue Cafe w 2001 roku singlem "Espaniol". Natychmiast wspiął się on na sam szczyt "POPlisty" RMF FM! Był to tym większy sukces, że zespół był absolutnie nieznany! To właśnie za tego singla grupa otrzymała Fryderyka 2001 w kategorii "nowa twarz fonografii". Masowy odbiorca poznał ich w maju 2002 roku, kiedy to w koncercie "Premiery" na Festiwalu w Opolu wystąpili z piosenką "Kochamy siebie w...". Rozpruli wtedy worek z nagrodami! - zajęli II miejsce, zdobyli Nagrodę Dziennikarzy, a Okupnik uznana została za Miss Foto tamtego Festiwalu!

Debiut Gawędy z Blue Cafe nie był taki wesoły. Wybrana w telewizyjnym castingu wokalistka po raz pierwszy publicznie wystąpiła z zespołem w koncercie "Premiery Gwiazd" na Festiwalu w Opolu w 2006 roku.  Zaśpiewała piosenkę "Dla ciebie". A właściwie próbowała zaśpiewać... Miała ogromne problemy z dźwiękami - fałszowała, a momentami zamiast śpiewać krzyczała. Zespół zebrał po tym występie fatalne opinie w mediach!

1:0 dla Okupnik

Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. www.KAPIF.pl

Hity

Okupnik wylansowała z Blue Cafe prawdziwe hity: "Kochami siebie w...", "You May Be In Love", "Do nieba, do piekła", "Love Song", które przez wiele tygodni nie schodziły z czołówek radiowych i telewizyjnych list przebojów. Był taki czas, gdy jedna piosenka Blue Cafe jeszcze nie spadła z listy przebojów, a już pojawiała się na niej kolejna! Co więcej - Okupnik jest autorką tekstów wszystkich swoich piosenek (a także autorką tekstów na pierwszej płycie Blue Cafe nagranej z Dominiką Gawędą!).

Gawęda także zaśpiewała kilka piosenek, które na chwilę pojawiały się na listach przebojów ("Baby, Baby", "Niewiele mam", "Czas nie będzie na nas czekał", "My Road", "Buena"), ale żadna z nich nie stała się hitem na dobre.

2:0 dla Okupnik

Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. www.KAPIF.pl

Nagrody

Okupnik ma na swoim koncie: "platynową płytę" za "Fanaberię" (2002) i "złotą płytę" za "Demi-sec" (2003). Ponadto Fryderyka 2001 w kategorii "nowa twarz fonografii", Nagrodę Dziennikarzy (Opole 2002), Miss Foto Festiwalu w Opolu (2002, 2003 i 2004), Eska Music Awards 2002 w kategorii "artysta roku Polska", II miejsce w opolskich "Premierach" w 2002 roku za "Kochamy siebie w..." oraz I w 2003 roku za "Do nieba, do piekła", a także III miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku (pamiętne "You May Be In Love") oraz I w 2004 roku ("Love Song"). Ufff!

Gawęda nie może poszczycić się tylu wyróżnieniami. Otrzymała "złotą płytę" za "Ovosho" (2006) i "złotą płytę" za "DaDę" (2011).

3:0 dla Okupnik

Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. www.KAPIF.pl

Wizerunek medialny / stylizacje

Anielsko-diaboliczna Okupnik występując z Blue Cafe zawsze uwielbiała podkreślać swoją seksualność. Lubowała się w lateksowych i skórzanych kostiumach, które wiele odsłaniały. Oprócz stylizacyjnej wpadki na Eurowizji 2004 w Istambule, zwykle wyglądała w porządku.

Stylizacje Gawędy niezliczoną ilość razy były krytykowane przez polską branżę modową. Wokalistce stylista potrzebny jest od zaraz!

4:0 dla Okupnik

Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. Tatiana Okupnik i Dominika Gawęda. www.KAPIF.pl

Wizerunek medialny / zachowanie

Okupnik skończyła romanistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Biegle zna angielski, hiszpański i co oczywiste francuski. Jest niezwykle obyta, oczytana, kontaktowa i charyzmatyczna. Fantastycznie radzi sobie zarówno jako gwiazda/gość programów i widowisk telewizyjnych, jak i jako ich prowadząca. Dziennikarze z całej Europy podczas Eurowizji 2004 byli nią zachwyceni!

Gawęda ukończyła bielskie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. Podczas wywiadów z dziennikarzami jest bardzo wycofana. Bardziej stara się zwrócić na siebie uwagę swoimi przebraniami, aniżeli treściwą rozmową. Jej jeżyki obce pozostawiają wiele do życzenia!

5:0 dla Okupnik

Tatiana Okupnik. Tatiana Okupnik. www.KAPIF.pl

Podsumowanie

And the winner is... TATIANA OKUPNIK! (5:0)!

Wbrew porzekadłu o tym, że nie ma ludzi niezastąpionych, wraz z jej odejściem z zespołu, gwiazda Blue Cafe zgasła.

Więcej o: