Książę Filip ma szansę uratować losy hiszpańskiej monarchii. Tłumy go kochają. Dlaczego?

Prawie 40 lat rządził Hiszpanią król Juan Carlos I de Burbon. Po sensacyjnej abdykacji na tronie zasiądzie jego syn, książę Filip. Skandale dworskie nie naruszyły jego reputacji, a ślub z dziennikarką, w dodatku rozwódką, nie odwrócił od niego sympatii rodaków. Już wkrótce obejmie władzę w Hiszpanii.
Juan Carlos I de Burbon Juan Carlos I de Burbon Juan Carlos I de Burbon/Fot. AP/HF

Juan Carlos I de Burbon

Blisko 40 lat władzę w Hiszpanii sprawował król Juan Carlos I de Burbon. Monarcha, który na tron wstąpił 22 listopada 1975 roku rządził nieprzerwanie aż do teraz. 2 czerwca tego roku zwrócił się do parlamentu o wyznaczenie następcy. Już teraz jednak jest pewne, że władzę przejmie syn monarchy, Filip, książę Asturii. Rewelację ogłosił premier kraju, Mariano Rajoy.

Jego Królewska Mość, król Juan Carlos, właśnie przekazał mi swoją wolę rezygnacji z tronu. Jestem przekonany, że to najlepszy moment na zmiany - powiedział.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy nastąpi przekazanie władzy. Wiadomo jednak, że wymagana do tego jest zmiana w Konstytucji. Wtedy 46-letni książę Filip już bez przeszkód będzie mógł zastąpić ojca na tronie.

Juan Carlos I de BurbonJuan Carlos I de Burbon/ Fot. REUTERS/MIGUEL VIDAL

Juan Carlos I de Burbon, książę FilipJuan Carlos I de Burbon i książę Filip/ Fot. ASSOCIATED PRESS/BORJA

Książę Filip Książę Filip Książę Filip/ Fot. REUTERS/SUSANA VERA

Książę Filip

Książę Filip urodził się 30 stycznia 1968 roku. Jego pełne nazwisko jest właściwie nie do zapamiętania, jednak dla porządku podajemy je. Nazywa się Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia. Jest trzecim dzieckiem Juana Carlosa, ma jeszcze dwie siostry infantki: Helenę i Krystynę. Książę ma żonę Letizię Oritz Rocasolano oraz córki, Leonorę i Sofię. Jest bardzo popularny wśród poddanych swojego ojca, nieco już zmęczonych jego stylem rządzenia.

Filip ma 66 % poparcia, a większość Hiszpanów wierzy, że monarchia mogłaby odzyskać swój prestiż, gdyby objął tron - cytuje wyniki sondażu portal Dailymial.co.uk.

Studiował w Akademii Sił Powietrznych, ukończył również prawo i stosunki międzynarodowe. Mówi płynnie po francusku i angielsku. W 1992 roku był członkiem hiszpańskiej drużyny żeglarskiej na Olimpiadzie, podobnie jak dwie dekady wcześniej jego ojciec.

Książę FilipKsiążę Filip/Fot. AP/Daniel Ochoa de Olza

Książę Filip i Leizia Ortiz Książę Filip i Leizia Ortiz Książę Filip i Leizia Ortiz/ Fot. REUTERS/SANTIAGO FERRERO

Książę Filip i Letizia Oritz

Małżeństwo księcia Filipa z dziennikarką Letizią Ortiz jest popierane przez jego matkę, ale znacznie mniej przez ojca. Rozwódka, córka rozwodników, w dodatku ze średniego szczebla społecznego. Nie takiej żony oczekiwał dla syna Juan Carlos. W dodatku początkowo para ukrywała swój romans. Zaręczyny zostały ogłoszone 1 listopada 2003 roku - zaledwie kilka dni po upublicznieniu wiadomości o ich związku. Ślub odbył się 22 maja 2004 roku w Katedrze Almudena w Madrycie.

Niektórzy twierdzą że królowa Sofia chętnie zaakceptowała wybór ukochanego syna, podczas gdy Juan Carlos usiłował przekonać Filipa, że pomylił się w wyborze partnerki - czytamy na portalu Xoxxi.com.

Zanim wziął ślub z dziennikarką, spotykał się norweską modelką Evą Sannum i Isabel Sartorius, córką rozwiedzionego hiszpańskiego arystokraty.

Filip i Letizia żyją w najtrudniejszych latach hiszpańskiej monarchii, która do niedawna była nietykalna. Obecnie jej popularność gwałtownie spada, a dziennikarze przestali być powściągliwi, pisząc o sprawach królewskich - komentuje portal.

Książę Filip, Letizia OrtisKsiążę Filip i Letizia Oritz/ Fot. SOLARPIX.COM/EAST NEWS/DMS

Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip i Leizia Ortiz z córkami/ Fot. AFP/EAST NEWS/BORJA FOTOGRAFOS

Dzieci

Para książęca ma dwoje dzieci: urodzoną 31 października 2005 roku księżniczkę Leonorę i urodzoną 29 kwietnia 2007 roku księżniczkę Sofię. Sofia, która imię otrzymała po babce, przyszła na świat za sprawą cesarskiego cięcia, a o jej narodzinach, podobnie jak wcześniej Leonory, prasę poinformowano SMS-em. Obie córki księcia Filipa noszą tytuł infantki, który to tytuł w Hiszpanii przysługuje dzieciom królewskim.

Książę Filip, córkiCórki księcia Filipa i i Letizii Oritz: Leonora i Sofia/Fot. East News

Hiszpański książę Filip Burbon Hiszpański książę Filip Burbon Książę Filip/ Fot. Ben Curtis AP

Skandale

Książę Filip jest bardzo lubiany przez Hiszpanów i dlatego eksperci uważają, że po wstąpieniu na tron ociepli wizerunek monarchii. Na sympatię rodaków pracował już od dawna, między innymi unikając mieszania się w afery, jakie od czasu do czasu wstrząsają Pałacem.

Przyjazny, ale bardziej dyskretny od swojego jowialnego ojca. Jego wizerunek nie został nadszarpnięty przez skandal, który wywołała jego siostra księżniczka Cristina. Nie był też zamieszany w konsekwencje pałacowej afery, jaką było afrykańskie safari króla w samym środku kryzysu gospodarczego w ubiegłym roku - pisał w 2013 roku Reuters.com.

Księżniczka Cristina jest podejrzana w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych i prania pieniędzy. W ubiegłym roku książę Palma de Mallorca - Iñaki Urdangarin Liebaert - w związku z zarzutami został pozbawiony kilku nieruchomości, między innymi luksusowego domu na przedmieściach Barcelony. Z kolei król Juan Carlos pozwolił sobie na dosyć nieodpowiedzialne zachowanie, które ściągnęło na niego gniew podwładnych.

W kwietniu 2012 roku król złamał biodro w trakcie polowania w Afryce, kiedy Hiszpania balansowała na krawędzi bankructwa, co spowodowało wściekłość opinii publicznej. Kiedy okazało się, że był w towarzystwie przyjaciółki, wściekłość była jeszcze większa. Juan Carlos dokonał bezprecedensowych przeprosin - czytamy tam.

Spain's Crown Prince Felipe and Spain's King Juan Carlos watch a military parade outside the Parliament in Madrid in this December 27, 2011 file photo. Spain's Prime Minister Mariano Rajoy said on June 2, 2014 that King Juan Carlos will abdicate and Prince Felipe will take over the throne. REUTERS/Juan Medina/Files (SPAIN - Tags: ROYALS) SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GM1E7CS1N5D01Książę Filip i Juan Carlos I de Burbon/Fot. JUAN MEDINA

Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip i Letizia Ortis/Fot. REUTERS/POOL

Codzienność

Być może swego rodzaju "odporność" na skandale para książęca zyskała swoim trybem życia, mocno zbliżonym do codzienności milionów rodaków.

Na przykład, jedno z małżonków odbiera dzieci ze szkoły znajdującej się niedaleko pałacu. Robią to tak często, jak tylko mogą - zwraca uwagę Reuters.com.

Także w trakcie wizyt w mieście starają się nie zwracać na siebie uwagi i nie robić dookoła zbyt dużego szumu.

Kiedy wychodzą na kolację, starają się być cicho, żeby zachować dla siebie część swojego życia prywatnego.

Książę Filip i Letizia OrtisLetizia Oritz/Fot. EAST NEWS/Carlos Bouza

Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip i Letizia Ortis Książę Filip, Letizia Ortis i Juan Carlos I de Burbon/Fot. ASSOCIATED PRESS/PAUL WHITE

Książę Filip i Letizia Ortis a ślub księżnej Kate

W 2011 roku media hiszpańskie żyły ślubem księżnej Kate i księcia Williama, na który zostali zaproszeni król Juan Carlos wraz z małżonką, królową Sofią. Wydarzeniem było pominięcie księcia Filipa i Letizi Ortis.

To niezwykłe. Tylko Juan Carlos i królowa Sofia zostali zaproszeni - mówił wtedy w rozmowie z portalem Telegraph.co.uk nieco zdezorientowany urzędnik państwowy.

Afront był o tyle duży, że wśród gości znalazł się między innymi hiszpański potentat branży ceramicznej, Manuel Colonques i jego żona Delfina.

Jego firma "Porcelanosa" pokryła znaczną część kosztów wystawnej kolacji charytatywnej w Pałacu Buckingham w lutym - czytamy.

Tak więc książę Karol nie zaprosił na ślub swojego syna hiszpańskiego księcia, ale hiszpańskiego przedsiębiorcę już tak. Jakby tego było mało, książę Karol był honorowym gościem na ślubie księcia Filipa w 2004 roku, a następnie na uroczystym przyjęciu weselnym. Najwyraźniej było to tylko niedopatrzenie, ponieważ kiedy Pałac króla Hiszpanii upewniał się co do listy gości, nastąpiła na niej zmiana.

Tej samej nocy zdenerwowany dworzanin sugerował, że Karol poprosił o dodanie księcia Filipa i Letizię do listy gości.

Książę Filip, Letizia OrtisKsiążę Filip i Letizia Ortis/Fot.REUTERS/POOL