Dziennikarka, dla której stracił głowę najsłynniejszy aferzysta, wróciła po latach nieobecności. Co robi teraz?

Z powodzeniem prowadziła telewizję śniadaniową, choć nie miała prawie żadnego przygotowania. Urodziła dziecko jednemu z najsłynniejszych aferzystów w niekomunistycznej Polsce. Potem jakby zapadła się pod ziemię. Wróciła i kontynuuje karierę zawodową. Marta Grzywacz, dziennikarka o niezwykłym życiorysie.
Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. Kapif

Marta Grzywacz

Kiedy Marta Grzywacz zaczynała pracę w mediach, miała zaledwie dwadzieścia kilka lat. Najpierw było radio, potem telewizja. Jedno i drugie poprzedzone 2, 3-miesięcznym szkoleniem, po którym jednak radziła sobie zaskakująco dobrze. Wydawało się, że dziennikarka, która w pewnym momencie prowadziła nawet główne wydanie "Wiadomości", a także przeprowadzała wywiady z gwiazdami, ma przed sobą ogromną karierę. Życie jednak potoczyło się inaczej. Sprawy osobiste w pewnym momencie okazały się za bardzo absorbujące.

Marta GrzywaczKapif

Leszek Wdowiński, Wojciech Druszcz, Marta Grzywacz. Leszek Wdowiński, Wojciech Druszcz, Marta Grzywacz. AG

Marta Grzywacz kiedyś

Ta drobna brunetka o czujnym spojrzeniu schowanym za szkłami okularów to właśnie Marta Grzywacz. Tak wyglądała w marcu 1993 roku na wystawie fotografii Tomasza Wierzejskiego. To właśnie dla niej stracił potem głowę jeden z największych współczesnych aferzystów polskich, który wyprowadził ze skarbu państwa setki milionów złotych.

Marta GrzywaczAG

Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. East News

Początki

W 1992 roku Marta Grzywacz zaczyna karierę w Radiu Eska. Żeby usiąść przed mikrofonem, wystarczył jej 3-miesięczny kurs dla dziennikarzy. Grzywacz przygotowywała tam i prowadziła serwisy informacyjne.

Zawsze chciałam pracować w newsach, bo jestem dość konkretnym człowiekiem - mówiła w wywiadzie dla Styl.pl.

Marta GrzywaczEast News

Bogusław Bagsik. Bogusław Bagsik. AG

Bogusław Bagsik

Owiana złą sławą spółka Art-B (skrót od Artyści Biznesu), choć już nie istnieje, należy do najbardziej znanych polskich firm. Jednym z założycieli spółki był Bogusław Bagsik, z którym później zwiąże się Marta Grzywacz i który wyprowadzi na prywatne konta ponad 420 milionów złotych (za co zostanie skazany na 9 lat więzienia). Z Martą Grzywacz poznał się podczas jednego z wywiadów. To był błyskawiczny romans. Pół roku później dziennikarka była już w ciąży. Niedługo potem urodziła się córka Sonia. W 2001 roku romans jednak nieoczekiwanie zakończył się.

Bogusław BagsikAG

Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. AG

Zniknęła

W międzyczasie Grzywacz straciła pracę w telewizji. Przerwa w karierze nie trwała jednak długo.

Nie zniknęłam na długo. Właściwie nie było mnie tylko 2 lata, kiedy urodziłam córkę. Potem wróciłam do pracy w mediach, tylko że nie do telewizji, ale do prasy, głównie kolorowej - czytamy wypowiedź dziennikarki na portalu Styl.pl.

To był duży zwrot w karierze Grzywacz. Wcześniej zajmowała się serwisami czysto informacyjnymi, teraz przyszedł czas na tematykę lifestylową. Marta Grzywacz zaczęła współpracę z takimi pismami jak "Gala", "Zwierciadło", czy "Sukces". Aż wreszcie przyszedł czas na radio.

Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. East News

Radio RMF FM

Przez 6 lat Marta Grzywacz pracowała w jednej z największych polskich stacji radiowych - RMF FM. Nie są znane powody, dla których w 2011 roku rozstała się z radiem.

Przyszedł czas na zmiany - powiedziała wtedy enigmatycznie branżowemu portalowi Wirtualnemedia.com.

Jak w ogóle tam trafiła?

To był kontrakt "astronoma" - opowiadała później o tym na portalu Strefa.pl. - Byłam specjalistką od gwiazd, robiłam dla tygodnika "Gala" wywiady ze znanymi ludźmi. Szef programowy RMF szukał nowych pomysłów. Zaproponował krótkie, dynamiczne wejścia na antenę, nowiny z wielkiego świata. Znam się na tym. Mówić każdy potrafi.

Przeprowadzka do RMF FM oznaczała jednocześnie przeprowadzkę z Warszawy do Krakowa. Problemem okazało się mieszkanie. To znalezione blisko krakowskiego rynku nadawało się do natychmiastowego remontu. 6-letnia wtedy Sonia była przerażona.

Córeczko - wspominała Grzywacz - tu się wszystko zmieni, będzie ładnie, zobaczysz. Remont trwał trzy miesiące, kurz zgrzytał w zębach, nie mogłyśmy rozczesać włosów siwych od pyłu.

16.12.2009 KRAKOW , PREZENTERKI RMF FM , MARTA GRZYWACZ , MALGORZATA KOSCIELNIAK I MALGORZATA STECKIEWICZ , FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETA  HI-RES   PLYTA KRAKOW NR 567AG

Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. AG

Polsat Cafe

Przez jakiś czas Marta Grzywacz znowu była na wizji, prowadząc w Polsat Cafe program Cafeteria.

Do tego programu zapraszani są wyłącznie tzw. zwykli ludzie. Jest to talk-show, w którym czasami leją się łzy, czasami jest zabawnie - mówiła Grzywacz o swoim programie w wywiadzie dla portalu Twojstyl.pl. - Tematy są przeróżne - wczesne i późne macierzyństwo, utrata pracy i powrót na szczyt. Były także kobiety, które w jednej sekundzie życia straciły majątek. Choć jest to program skierowany do kobiet, niektóre odcinki mężczyźni obejrzą z ciekawością.

Obecnie Marta Grzywacz jest współpracowniczką Gazety Wyborczej, której regularnie dostarcza materiały. Montowane na ich podstawie filmy można potem znaleźć na stronie portalu Gazeta.pl.

Marta Grzywacz. Marta Grzywacz. Kapif

Wypoczynek

Marta Grzywacz powiedziała w jednym z wywiadów, że lubi wypoczywać nad Bałtykiem.

Od lat jeżdżę nad polskie morze. Nie mogę powiedzieć dokąd, bo nie chcę tego miejsca reklamować. Właśnie dlatego ma tyle uroku, że jest tam pusta, dzika plaża. Muszę dojechać do niej 2 km rowerem, ale to mi nie przeszkadza, bo jest tego warta. Nawet, kiedy leje i zarzekam się, że moja noga już tam więcej nie postanie... wracam za rok jak bumerang.