Janusz Palikot

Janusz Palikot

Janusz Palikot to jeden z czołowych polskich polityków. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji. Znany jest z kontrowersyjnych publicznych wypowiedzi i poglądów. Janusz Palikot odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Imię i nazwisko: Janusz Marian Palikot
Data urodzenia: 26 października 1964
Miejsce urodzenia: Biłgoraj
Zawód: polityk
Rodzina: żona Monika Kubat, syn Emil, syn Aleksandra (z poprzedniego małżeństwa), syn Franciszek, córka Zofia
Instagram: @januszpalikot
Facebook: facebook.com/JanuszPalikotJP

Janusz Palikot - biznesmen

Janusz Palikot przyszedł na świat w 1964 roku w Biłgoraju. Jego obydwoje rodzice należeli do PZPR.
Po szkole średniej Janusz Palikot podjął studia na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a dokończył je na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach rozpoczął pracę jako pracownik naukowy Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk.
W 1989 roku Palikot otworzył swój pierwszy biznes - zakład produkujący palety do transportu alkoholi. To na nich zarobił pierwszy milion. Wkrótce sprzedał prężnie rozwijającą się firmę i zaczął produkować wina musujące, które szybko zyskały pozycję lidera na rynku. W 2001 roku założył firmę Jabłonna S.A., z którą powiązana była firma Polmos Lublin - producent Wódki Żołądkowej.
Po sprzedaży firmy Palikot poniósł pierwszą biznesową porażkę. Zainwestował w założenie wydawnictwa "słowo/ obraz/ terytoria" oraz w tygodnik "Ozon", lecz biznesy te okazały się niewypałami. Niemniej jednak Janusz Palikot pozytywnie wypowiadał się o swoich nieudanych biznesach podnosząc, że z każdej porażki da się wyciągnąć naukę na przyszłość.

Janusz Palikot i działalność polityczna

W 2005 roku ekscentryczny milioner postanowił zaangażować się w politykę. Wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji. W szeregach PO Palikot trwał do 2010 roku, w którym zarejestrował własną partię polityczną - Ruch Palikota, której został przewodniczącym.
Janusz Palikot wziął udział w wyborach prezydenckich w 2015 jako kandydat Twojego Ruchu. Zajął w nich 7. miejsce zdobywając 211 242 głosy.

Zobacz także:

Anna Grodzka - Leszek Miller - Donald Tusk

Janusz Palikot

Więcej o:

Janusz Palikot

Copyright © Agora SA