Danuta Stenka

Danuta Stenka

Danuta Stenka to polska aktorka filmowa, teatralna i serialowa. Pracuje również w charakterze aktorki radiowej w Teatrze Polskiego Radia. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich aktorek. Stworzyła wiele niezapomnianych ról.


Imię i nazwisko: Danuta Stenka
Data urodzenia: 10 października 1961
Miejsce urodzenia: Sierakowice
Zawód: aktorka
Rodzina: mąż Janusz, córka Paulina, córka Wiktoria
WWW: danutastenka.art.pl
Facebook: facebook.com/Stenka.D

Danuta Stenka - początki kariery

Danuta Stenka przyszła na świat w 1961 roku w Sierakowicach, a wychowała w miejscowości Gowidlino na Kaszubach. Debiutowała na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku w 1982 roku. Zagrała w spektaklu "Betlejem Polskim" Lucjana Rydla. Dwa lata później ukończyła studium aktorskie przy Teatrze Wybrzeże.
W 1983 roku Danuta Stenka zadebiutowała przed kamerami. Wcieliła się w postać Maty Hari na potrzeby programu "Sensacje XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.
W 1984 związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Na jego deskach występowała do roku 1988, w którym przeszła do Teatru Nowego w Poznaniu. Zagrała m.in. rolę Niny w "Listy do Niny" czy damę dworu w spektaklu "Cyklop".
Rok 1991 przyniósł Danucie Stence przeprowadzkę do Warszawy, w której zaczęła grać w Teatrze Dramatycznym. Coraz częściej zaczęła pojawiać się w produkcjach telewizyjnych i filmowych oraz w Teatrze Telewizji.

Danuta Stenka - rozwój kariery

Przełom w karierze Danuty Stenki nastąpił w 1997 roku. Zagrała wtedy rolę Marii Jurewicz w serialu "Boża podszewka". W tym samym roku zagrała w "Cudze szczęście". Za rolę Anny Kowalskiej została nominowana do nagrody Orła w kategorii najlepszej roli kobiecej.
W 2003 roku Danuta Stenka zagrała w filmie "Chopin. Pragnienie miłości". Za rolę George Sand została nagrodzona Orłem oraz Złotą Kaczką.
W 2004 roku Stenka zagrała Judytę w ekranizacji książki "Nigdy w życiu!" Grocholi. Przez kolejne lata została zapraszana do udziału w największych produkcjach polskiego kina, takich jak: "PitBull", "Tylko mnie kochaj", "Katyń", "Uwikłanie" czy "Kamienie na szaniec".

Zobacz także:

Maja Ostaszewska - Artur Żmijewski - Piotr Polk

danuta stenka

Więcej o:

danuta stenka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.