Olbrychski

Olbrychski

Daniel Olbrychski to polski aktor filmowy i teatralny. Od lat zaliczany jest do grona najlepszych polskich aktorów. Uwielbiany przez widzów, uchodzi za ikonę polskiej kinematografii. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych i współpracował z największymi reżyserami w Polsce.

Pełne imię i nazwisko: Daniel Marcel Olbrychski
Data urodzenia: 27 lutego 1945r.
Miejsce urodzenia: Łowicz
Zawód: aktor
Rodzina: syn Victor, syn Rafał, córka Weronika

Olbrychski - początki kariery

Daniel Olbrychski przyszedł na świat w 1945 roku w Łowiczu. Był synem słynnej pisarki, autorki słuchowisk, Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej. Jako nastolatek przeprowadził się z rodzicami do Warszawy, gdzie skończył liceum. Od dziecka marzył o aktorstwie. Pierwszy kontakt ze sceną miał w szkole podstawowej, kiedy wystąpił w szkolnym przedstawieniu reżyserowanym przez matkę.
Debiut Olbrychskiego przed kamerą miał miejsce w 1963 roku. Zagrał w filmie "Ranny w lesie". Dwa lata później, w 1965 roku zagrał u Andrzeja Wajdy. Wcielił się w rolę Olbromskiego w filmie "Popioły". Otworzyło mu to drogę do kariery. Od tej pory regularnie pojawiał się na wielkim ekranie. Zagrał we wszystkich najważniejszych ekranizacjach polskiej klasyki literatury: wystąpił jako Gerwazy w "Panie Tadeuszu", jako Tuhaj-Bej w "Ogniem i mieczem. W "Przedwiośniu" wcielił się w rolę Szymona Gajowca.
Od początku lat siedemdziesiątych występował w zagranicznych produkcjach. Zagrał w filmach, takich jak "Blaszany bębenek", "Nieznośna lekkość bytu" czy "Salt".
W 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Przez lata rozwijał swój kunszt aktorski jedynie w praktyce. Dopiero w 2010 roku zdobył tytuł magistra na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Olbrychski i teatr

Od 1969 roku Daniel Olbrychski występuje na deskach teatralnych. Związany był z Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Narodowym w Warszawie. Wcielił się w największe role teatralne, grał Hamleta, Otello, Cześnika i Makbeta.

Związki Olbrychskiego

Daniel Olbrychski, jak na prawdziwego amanta przystało, miewał liczne romanse. Był trzykrotnie żonaty. W latach siedemdziesiątych spotykał się z najpopularniejszą piosenkarką ówczesnych lat - Marylą Rodowicz. Ich związkiem żyła cała Polska, a rozstanie było szeroko komentowane w mediach.

Zobacz także:

Andrzej Wajda - Jerzy Hoffman - Krystyna Demska-Olbrychska

daniel olbrychski

Więcej o:

daniel olbrychski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.