Olbrychski

Olbrychski

Daniel Olbrychski to polski aktor filmowy i teatralny. Od lat zaliczany jest do grona najlepszych polskich aktorów. Uwielbiany przez widzów, uchodzi za ikonę polskiej kinematografii. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych i współpracował z największymi reżyserami w Polsce.

Pełne imię i nazwisko: Daniel Marcel Olbrychski
Data urodzenia: 27 lutego 1945r.
Miejsce urodzenia: Łowicz
Zawód: aktor
Rodzina: syn Victor, syn Rafał, córka Weronika

Olbrychski - początki kariery

Daniel Olbrychski przyszedł na świat w 1945 roku w Łowiczu. Był synem słynnej pisarki, autorki słuchowisk, Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej. Jako nastolatek przeprowadził się z rodzicami do Warszawy, gdzie skończył liceum. Od dziecka marzył o aktorstwie. Pierwszy kontakt ze sceną miał w szkole podstawowej, kiedy wystąpił w szkolnym przedstawieniu reżyserowanym przez matkę.
Debiut Olbrychskiego przed kamerą miał miejsce w 1963 roku. Zagrał w filmie "Ranny w lesie". Dwa lata później, w 1965 roku zagrał u Andrzeja Wajdy. Wcielił się w rolę Olbromskiego w filmie "Popioły". Otworzyło mu to drogę do kariery. Od tej pory regularnie pojawiał się na wielkim ekranie. Zagrał we wszystkich najważniejszych ekranizacjach polskiej klasyki literatury: wystąpił jako Gerwazy w "Panie Tadeuszu", jako Tuhaj-Bej w "Ogniem i mieczem. W "Przedwiośniu" wcielił się w rolę Szymona Gajowca.
Od początku lat siedemdziesiątych występował w zagranicznych produkcjach. Zagrał w filmach, takich jak "Blaszany bębenek", "Nieznośna lekkość bytu" czy "Salt".
W 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Przez lata rozwijał swój kunszt aktorski jedynie w praktyce. Dopiero w 2010 roku zdobył tytuł magistra na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Olbrychski i teatr

Od 1969 roku Daniel Olbrychski występuje na deskach teatralnych. Związany był z Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Narodowym w Warszawie. Wcielił się w największe role teatralne, grał Hamleta, Otello, Cześnika i Makbeta.

Związki Olbrychskiego

Daniel Olbrychski, jak na prawdziwego amanta przystało, miewał liczne romanse. Był trzykrotnie żonaty. W latach siedemdziesiątych spotykał się z najpopularniejszą piosenkarką ówczesnych lat - Marylą Rodowicz. Ich związkiem żyła cała Polska, a rozstanie było szeroko komentowane w mediach.

Zobacz także:

Andrzej Wajda - Jerzy Hoffman - Krystyna Demska-Olbrychska

daniel olbrychski

Więcej o:

daniel olbrychski

Wypowiedzi na forum o:

daniel olbrychski

 • Daniel Olbrychski ostrzega

  Pewnie dlatego, że przez rozum cięty i na umyśle szwankuje. Ha ha! Sobiepan sobie panem; wójtem, plebanem...

 • Syn Daniela Olbrychskiego

  Trudno nie zauważyć, że Viktor Longo jest bardzo podobny do swojego słynnego ojca. Podobieństwo najbardziej widać przeglądając archiwalne fotografie z czasów młodości Daniela Olbrychskiego.

 • Pięć dekad Daniela Olbrychskiego

  "O największych kreacjach Daniela Olbrychskiego pisze Jacek Szczerba" Dlaczego Szanowny Pan Redaktor nie napisał o najważniejszej kreacji Pana Daniela Olbrychskiego? O tej z Komitetu Honorowego POparcia Pana Bronisława Marii Komorowskiego.

 • Daniel Olbrychski ma zakaz wjazdu do USA

  Nasz "wspanialy" Daniel Olbrychski jakis czas temu nie otrzymal zgody na wystepy w NY.Dlaczego?

 • Daniel Olbrychski..27 lutego urodził sie...

  -- Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque Jeżeli naprawdę nic nie można poradzić, po co doprowadzać się do obłędu? ... Remarque

 • Re: Benefis Daniela Olbrychskiego

  Życze Kulejowi dużo zdrowia, a panu Danielowi Olbrychskiemu kolejnych 50 lat pracy! -- Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque

 • Daniel Olbrychski do szpitala ...

  27 lutego Daniel Olbrychski skończy 72 lata. Niestety szanse, że urodziny spędzi w szpitalu są spore. Aktora czeka bowiem poważna operacja biodra. .

 • Do Pana Daniela Olbrychskiego

  Panie Danielu Olbrychski, nie tak dawno na forum dyskusyjnym w tvn, u niejakiego Pana red.Lisa bodajże, wypowiadałeś się o kulturze zwolenników PIS. Nie zostawiłeś na nich suchej nitki. Rzucałeś wobec nich nikczemne insynuacje i oszczerstwa. Poczytaj, proszę, komentarze swoich kolegów i koleżanek,

 • Re: Daniel Olbrychski

  Znany aktor Daniel Olbrychski postanowił odnieść się do powracającego jak bumerang tematu zamachu w Smoleńsku. Olbrychski w ostrych słowach zaatakował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, którego oskarżył o manipulacje i skłócanie społeczeństwa -- Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque Jeżeli

 • Daniel Olbrychski w Toruniu. Za darmo

  A w innym mieście ile kosztuje?;) -- Nikt nie zabrania myśleć :)