Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz jest aktorką filmową i telewizyjną. Zasiada w jury programu "Taniec z Gwiazdami". Była prezesem Fundacji Kultury Polskiej (1994-1998 r.). Ma pochodzenie arystokratyczne. Rodzina Tyszkiewiczów posiada tytuł hrabiowski, wywodzą się z Wielkiego Księstwa Litewskiego (Tyszkiewiczowie herbu Leliwa). Z powodu pochodzenia arystokratycznego, w dzieciństwie aktorka miała problem z przyjęciem do gimnazjum.

Beata Tyszkiewicz data urodzenia: 14.08.1938 r.
Beata Tyszkiewicz miejsce urodzenia: Wilanów (obecnie dzielnica Warszawy)
Beata Tyszkiewicz związki: Andrzej Wajda (1967-1968; rozwód), Witold Orzechowski (1970-1977; rozwód), Jacek Padlewski (rozwód)
Beata Tyszkiewicz dzieci: Karolina Wajda (ur. 1967 r.), Wiktoria Padlewska (ur. 1977 r.)

Beata Tyszkiewicz: kariera aktorska

Beata Tyszkiewicz zadebiutowała w 1957 r. w "Zemście" - zagrała Klarę. Zdjęcia do filmu były kręcone jeszcze gdy była uczennicą, a potem studiowała aktorstwo w PWST (1957-1958). Ostatecznie uprawnienia aktorskie otrzymała w 1973 r., bez konieczności przystępowania do egzaminu. I chociaż angaż do "Zemsty" otworzył jej drzwi do kariery, to niekorzystnie wpłynął na jej wyniki w nauce, przygotowania do filmu rozpoczęły się w 1954 r. Musiała zmienić liceum, a maturę zdała za drugim razem. Po debiucie zaczęła regularnie pojawiać na dużym ekranie. Pojawiła się łącznie w stu filmach, a do historii przeszły zwłaszcza te, w filmach kostiumowych i historycznych. W 1965 r. zagrała w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. Tyszkiewicz za tę rolę otrzymała nominację do Złotych Kaczek. Także na planie tego filmu zaczął się jej romans z reżyserem, który wkrótce potem został jej mężem. Zagrała również m.in. w "Samsonie" (nominacja do Złotych Kaczek), "Marysi i Napoleonie" (nominacja do Złotych Kaczek), "Lalce", "Nocach i dniach". Grała także w serialach m.in. "Polskie drogi", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Trędowata". W późniejszych latach mogliśmy ją zobaczyć takich filmach jak "Ryś", "Nie kłam kochanie", "Listy do M." czy "11 minut" (film został wybrany jako polski kandydat do Oscara w 2015 r.).

Beata Tyszkiewicz: telewizja

Beata Tyszkiewicz w 2005 r. została jurorką programu "Taniec z Gwiazdami", w stacji TVN. Zasiadała w jury tanecznego show przez 12. edycji. W 13-tej zamiast aktorki, pojawiła się Jolanta Fraszyńska. Gdy program zaczął być nadawany na antenie Polsatu, Tyszkiewicz powróciła do show, jest jurorką od 1. edycji. W 2014 r. wywołała skandal - aktorka podczas jednego z odcinków na żywo przeklęła. Gdy oceniała występ Anety Zając i Stefano Terrazzino powiedziała:
"No jeszcze nikt mi nigdy nogami na stole przede mną nie zap**ł".

Beata Tyszkiewicz: nagrody i odznaczenia

Beata Tyszkiewicz wielokrotnie była nominowana do nagród filmowych tj. Złote Kaczki lub Złote Lwy. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, za wkład do polskiej kinematografii:
.Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975)
.Order Przyjaźni Narodów (1987, ZSRR)
.Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1989)
.Krzyż Kawalerski Orderu Sztuki i Literatury (1991, Francja)
.Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997)
.Krzyż Kawalerski Orderu Legii Honorowej (1997, Francja)
.Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008)

Beata Tyszkiewicz: kampanie reklamowe

Beata Tyszkiewicz wystąpiła w kilku reklamach, zarówno telewizyjnych, jak i radiowych. W latach 90. reklamowała odkurzacze. Tyszkiewicz była pierwszą wielką aktorką, która użyczyła swoje wizerunku marce produktu. Udział w reklamie spotkał się z krytyką. W wywiadzie, z serwisem Poranny.pl przyznała, że głównym motywem przyjęcia tej propozycji były pieniądze. "Trzeba być idiotą, żeby takich pieniędzy za takie coś nie przyjąć" - wyznała w 2010 r. W 2008 r. została twarzą kosmetyków marki Dove. Wystąpiła w kampanii Dove Pro-Age razem z Ewą Kasprzyk i Edytą Jungowską. Do sesji zdjęciowej pozowały owinięte jedynie czerwoną, satynową tkaniną. W lipcu 2011 r. ukazała się reklama Burger Kinga, w której aktorka użyczyła swojego głosu. Reklamowała również konto direct w banku ING, za co podobno otrzymała aż 300 tys. złotych. W 2013 r. razem z Katarzyną Zielińską i blogerką modową Maffashion wzięła udział w kampanii Gatta dla pokoleń, z okazji 20-lecia marki Gatta.

Beata Tyszkiewicz: życie prywatne

Beata Tyszkiewicz trzykrotnie była mężatką. Pierwszy mężem był Andrzej Wajda, a owocem ich związku jest córka Karolina Wajda - rozwiedli się gdy miała 1,5 roku. Zanim Tyszkiewicz poznała Wajdę, zakochała się w Andrzeju Łapickim. Tyszkiewicz, co prawda nigdy nie powiedziała publicznie, że byli razem, jednakże wspomniała o nim w swojej autobiografii: "Miałam chyba 22 lata, kiedy zakochałam się bez pamięci w starszym ode mnie mężczyźnie. Miał ułożone życie, żonę i dwoje dzieci. To trwało blisko cztery lata. Wiedziałam, że nasza miłość nie miała przyszłości". Drugim jej mężem był Witold Orzechowski - byli małżeństwem przez 7. lat. Podczas rozprawy rozwodowej, była już w ciąży z przyszłym mężem, Jackiem Padlewskim, którego poznała jeszcze w czasach szkolnych. W 1977 r. na świat przyszła ich córka, Wiktoria. Mieszkali we Francji. Ostatecznie ich małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Zobacz także:

Bożena Dykiel - Katarzyna Dowbor - Taniec z Gwiazdami - Iwona Pavlović - Beata Tyszkiewicz - Andrzej Grabowski - Ola Jordan

beata tyszkiewicz

Więcej o:

beata tyszkiewicz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.