Agata Buzek

Agata Buzek

Agata Buzek jest polską aktorką, znaną między innymi z filmów, takich jak „Rewers” i „Teraz albo nigdy!”. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność aktorską. W dzieciństwie chorowała na nowotwór układu chłonnego. Aktorka jest zaangażowana w działalność społeczną i na rzecz praw człowieka.

Imię i nazwisko: Agata Buzek
Data urodzenia: 20 września 1976
Miejsce urodzenia: Pyskowice
Zawód: aktorka, modelka
Facebook: facebook.com/AgataBuzekOfficial

Agata Buzek – kariera zawodowa

Agata Buzek już w młodości realizowała swoje artystyczne marzenia uczęszczając do gliwickiego Społecznego Ogniska Baletowego. Występowała również w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Gdy była w liceum jednocześnie uczyła się w katowickiej szkole aktorskiej. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 1999 roku. Aktorka zadebiutowała na ekranie w 1997 roku w filmie „Kochaj i rób co chcesz”.
W filmografii Agaty Buzek znajdują się takie produkcje jak: „Wiedźmin”, „Zemsta”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Teraz albo nigdy!”, „Rewers”, „Fotograf” i „11 minut”. Poza grą w filmach i serialach Agata Buzek zajmuje się dubbingiem, udzieliła głosu między innymi Kidze w bajce „Atlantyda – zaginiony ląd”, Fleur Delacour w filmie „Harry Potter i Czara Ognia” oraz „Harry Potter i Insygnia śmierci. Część I”.
Za rolę Sabiny w filmie „Rewers” Buzek została nagrodzona podczas gdyńskiego Festiwalu Filmów Fabularnych, aktorka otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W 2010 roku otrzymała nagrodę Orły 2010 za najlepszą rolę pierwszoplanową. W tym samym roku była nominowana do nagrody magazynu „Viva!” w kategorii najpiękniejsza Polka. Otrzymała również nominację do nagrody Akademii Telewizyjnej – Wiktory.

Agata Buzek – życie prywatne i choroba

Agata Buzek od 2006 roku jest żoną historyka sztuki i teologa Adama Mazana. Aktorka chroni swoje życie prywatne i niechętnie mówi o nim w mediach. Wyjątkiem był wywiad jaki pojawił się w magazynie „L’Officiel”. W rozmowie z Magdą Mołek, Agata Buzek opowiedziała o swojej chorobie, którą przeszła w dzieciństwie. Aktorka miała nowotwór układu chłonnego i przyznała, że przetrwała ten trudny okres jedynie dzięki swoim rodzicom. Buzek otwarcie mówi o tym, że jest wegetarianką i prężnie działa na rzecz obrony praw człowieka.

agata buzek

Więcej o:

agata buzek

Copyright © Agora SA