Adele

Adele

Adele to brytyjska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, jedna z najlepiej sprzedających się artystów w historii.
Nagrała trzy studyjne albumy: "19" w roku 2008, "21" w roku 2010 oraz w 2015 roku album "25". Jest współautorką piosenki przewodniej nagranej dla filmu o Jamesie Bondzie. Utwór "Skyfall" został nagrodzony Oskarem.


Data urodzenia: 5 maja 1988 r.
Miejsce urodzenia: Londyn (Wielka Brytania)
Pełne imię i nazwisko: Adele Laurie Blue Adkins
Instagram: @adele
Rodzina: syn Angelo James, partner Simon Konecki

Dzieciństwo Adele

Adele przyszła na świat 5 maja 1988 roku w Londynie jako córka Penny Adkins i hydraulika Marka Evansa. Gdy miała dwa lata, jej ojciec opuścił rodzinę. Gdy Penny rodziła Adele, miała zaledwie osiemnaście lat. Kiedy dziewczynka miała cztery lata, zaczęła śpiewać. Gdy miała dziewięć lat przeprowadziła się z matką do Brighton. Jest absolwentką Brytyjskiej Szkoły Sztuki Widowiskowej i Technologii.

Kariera muzyczna Adele

W 2006 roku po ukończeniu szkoły Adele nagrała demo przeznaczone do szkolnego projektu. Zawierało trzy utwory, które jej kolega opublikował na portalu Myspace. Zdobyły one popularność, docierając do przedstawicieli wytwórni XL Recordings, z którą Adele podpisała kontrakt.

Po występach w pubach i występach przed innymi artystami, Adele otrzymała nagrodę Brit i wyróżnienie BBC Sound od 2008.

Jej debiutancki album "19" ukazał się w 2008 roku. Szybko zdobył serca Brytyjczyków, zdobywając pierwsze miejsca list przebojów i najchętniej kupowanych płyt. Dzięki podpisaniu kontraktu z Columbia Records, płyta promowana była również w Stanach Zjednoczonych. Adele zdobyła dwie nagrody Grammy: Najlepszy Nowy Artysta i Najlepsze Żeńskie Popowe Wykonanie Wokalne. Album zawierał takie przeboje, jak: "Hometown Glory", "Chasing Pavements", "Cold Shoulder", "Make You Feel My Love".

W 2011 roku Adele wydała drugą płytę "21". Ta również okazała się być ogromnym sukcesem nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych. Podobnie, jak wcześniejsza płyta, została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym dwoma nagrodami Grammy za album roku i najlepszy popowy wokalny album. Pochodzą z niego hity: "Rolling in the Deep", "Someone Like You", "Set Fire to the Rain", "Rumour Has It","Turning Tables". Rok później sukces odniosła piosenka Adele "Skyfall" promująca film o Jamesie Bondzie o tym samym tytule.

W 2015 roku artystka wydała album "25", promowany przez singiel "Helo", który niemal natychmiast podbił listy przebojów.

Zobacz także:

Amy Winehouse - Doda - Beyonce

adele

Więcej o:

adele

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.