Urszula Dudziak

Urszula Dudziak

Urszula Dudziak jest polską wokalistką i kompozytorką. Z muzyką związana jest już od czasów szkoły średniej. W młodości wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie dawała liczne występy. Wraz z Michałem Urbaniakiem stworzyła utwór „Papaya”, który stał się ogólnoświatowym przebojem wszech czasów.

Imię i nazwisko: Urszula Dudziak
Data urodzenia: 22 października 1943
Miejsce urodzenia: Straconka
Zawód: wokalistka, kompozytorka
Gatunki muzyczne: jazz
Facebook: facebook.com/dudziakurszula/

Urszula Dudziak – życiorys

Wokalistka urodziła się w obecnej dzielnicy Bielska – w Białej Straconce. Gdy miała 4 lata przeprowadziła się wraz z rodziną do Gubina, a następnie Nowej Soli. Jeszcze później rodzina zamieszkała w Zielonej Górze. Od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie, a gdy była w szkole średniej zaczęła interesować się muzyką jazzową. Początkowo śpiewała w kilku amatorskich zespołach jazzowych działających w Zielonej Górze.
W 1958 roku Dudziak została solistką w zespole kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy. W późniejszych latach wokalistka nawiązała współpracę z Edwardem Czernym i jego orkiestrą oraz z Michałem Urbaniakiem, za którego później wyszła za mąż. W 1973 roku Urszula Dudziak wyjechała do Stanów Zjednoczonych, występowała także w Kanadzie. Dudziak odwiedziła Polskę po raz pierwszy od wyjazdu dopiero w 1985 roku. Od tego czasu przyjeżdża do Polski na koncerty i festiwale dość często.

Sukces utworu „Papaya”

Utwór „Papaya” powstał z współpracy Urszuli Dudziak z Michałem Urbaniakiem. Urbaniak w jednym z wywiadów przyznał, że nudził się na jednym z przyjęć, więc znalazł w domu pianino i zaczął na nim grać. Zarejestrował utwór, który stworzył na kasecie, a później puścił nagranie Urszuli Dudziak. Wokalistka zaczęła improwizować i tak powstała „Papaya”. Utwór został wydany na albumie „Urszula”. W 2007 roku „Papaya” stała się przebojem w Ameryce Południowej, Azji oraz na Filipinach. Do utworu stworzono nawet charakterystyczny układ taneczny nazwany „papaya dance”.

urszula dudziak

Więcej o:

urszula dudziak

Copyright © Agora SA