Kim jest Marianna Wróblewska?

Doda śpiewa kiepsko - powiedziała wczoraj u Kuby Wojewódzkiego.

Wczorajszymi gośćmi Kuby Wojewódzkiego byli: Maciej Zakościelny, Krzysztof Jaryczewski (Oddział Zamknięty) oraz... Marianna Wróblewska. Marianna Wróblewska to gwiazda jazzu. Niestety, trochę zapomniana i po jedenastu latach przerwy, mało kto ją pamięta. Ale wróćmy do początków jej kariery.

Jest rok 1963...

Marianna jako 20 letnia dziewczyna bierze udział w II Festiwalu Młodych Talentów Szczecin. Znalazła się wtedy w tzw. "Złotej Dziesiątce" wraz z Haliną Frąckowiak czy Zdzisławą Sośnicką. Zauważono ją i od tamtej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie.

Marianna znana była z charakterystycznego wokalu, znakomicie odnajdywała się w muzyce jazzowej. Na festiwalu Coupe d'Europe w 1974 wraz z Anną Jantar oraz Tadeuszem Wożniakiem zdobyła trzecie miejsce.

Szczyt kariery

Marianna Wróblewska już jako dojrzała artystka, koncertowała na całym świecie. Występowała m.in: ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii i na Węgrzech. Jej ostatnim występem był Sopot Molo Jazz Festiwal 1998 roku.

Dziś Marianna wraca (po 11 latach!) dzięki udziałowi w spektaklu "Śpiewając Jazz". W projekcie udział bierze m.in Maciej Zakościelny.

Więcej o: