Koniec karnawału

Tak, to już - koniec radosnego czasu karnawału, zabaw, imprez i ucztowania. Pysznie było sobie pofolgować ze słodkościami, szczególnie w Tłusty Czwartek, prawda? olga_l

Jeśli jednak nie chcemy na wiosnę walczyć ze zbędnymi kilogramami, dobrze byłoby dla zachowania równowagi trochę odpuścić. Poczuć się lekko i odciążyć nieco organizm. Post wydaje się dobrym okresem na lekką dietę. Nie kuszą już świąteczne przysmaki, jest mniej imprez, więc nasza silna wola nie jest wciąż wystawiana na próbę. Od wieków ludzie wyznaczali sobie dni, w których ograniczali jedzenie. Głównie wiązało się to oczywiście ze względami religijnymi i postem, jednak przy okazji wpływało to pozytywnie na ich zdrowie.

Co możemy zatem zrobić, żeby poprawić przemianę materii i poczuć się lekko? Przede wszystkim unikać typowych głodówek! Te na pewno nie są korzystne dla naszego organizmu. Nie wierz tym, którzy twierdzą, iż nic tak nie usuwa toksyn, nie oczyszcza organizmu, i dobrze wpływa na samopoczucie i cerę jak głodówka. W rzeczywistości, jeśli odetniesz drastycznie i nagle organizmowi "paliwo" w postaci jedzenia - zacznie wariować. Pomijając fakt, że Ty będziesz chodzić zła jak osa łakomie spoglądając w stronę lodówki, zagłuszając burczenie w brzuchu litrami wody, to po głodówce zamiast stopniowo zaczynać jeść, zaczynając od lekkostrawnych produktów, wprost rzucisz się na jedzenie. Ciało tylko na to czeka - od razu zacznie gromadzić zapasy, odkładając je w postaci warstwy tłuszczyku, na wypadek, gdyby jego właścicielka znów odcięła źródło energii. I Twoje poświęcenie pójdzie na marne.

Jak zatem pościć rozsądnie? Drobnymi postanowieniami możesz poprawić swoje samopoczucie i zrobić coś dla zdrowia i urody. Przede wszystkim ogranicz słodycze. Pomaga w tym postanowienie ich niejedzenia przez konkretny czas - np. dwa tygodnie, albo do końca miesiąca, albo do Świąt. I żelazna konsekwencja. Będziesz z siebie dumna, jeśli wytrzymasz! Możesz także wprowadzić zasadę jednego wegetariańskiego dnia w tygodniu, jedząc wtedy warzywa i owoce, uzupełnisz zapasy witamin i błonnika. Wprowadź też zasadę małych, ale częstych posiłków. Jeśli chcesz się poczuć lekko, jedz suszone owoce, pełnoziarniste pieczywo, płatki, ryż. To znacznie zdrowsze i korzystniejsze niż drastyczna głodówka, która rujnuje nie tylko zdrowie, ale też dobry humor! Bo nie od dziś wiadomo, że jak człowiek głodny to zły!

Zobacz także:

Moda na gotowanie

Zrób coś dla zdrowia!

Co jeść w szkole?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.