Jan Kulczyk majątek odkładał nie tylko na koncie. Zamek na Lazurowym Wybrzeżu, ogromny jacht, apartament w Miami. To dopiero początek

W rankingach Najbogatszych Polaków zawsze trafiał do czołówki. Od kliku lat utrzymywał się na pierwszej pozycji z majątkiem wartości 16 mld złotych.

Jan Kulczyk urodził się w Bydgoszczy i tam zakończył pierwszy etap edukacji. Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Później ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał także stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. Doktorat obronił w 1975 roku.

A skąd wziął pierwszy milion? Nigdy nie ukrywał, że dostał go od ojca. Powtarzał, że miał szczęście. Henryk Kulczyk majątku dorobił się w Niemczech. Kolejne pieniądze Jan zarobił w firmie ojca.

Najważniejsze to dobrze wybrać sobie rodziców - żartował Jan Kulczyk. - Wzorzec ojca działał na mnie jak drogowskaz, poszedłem jego śladem - mówił w 2013 roku ojca, już po śmierci ojca.

W 1981 roku założył pierwszą własną firmę handlu zagranicznego - Interkulpol. Siedem lat później stworzył pierwszą w kraju sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 roku nastąpił przełom - powstało Kulczyk Holding (od 2007 r. w składzie grupy Kulczyk Investment House).

W rankingach Najbogatszych Polaków zawsze trafiał do czołówki. Od kliku lat utrzymywał się na pierwszej pozycji z majątkiem wartości 16 mld złotych. Nie ograniczał swoich biznesów jedynie do Polski. Działał na arenie międzynarodowej wyjątkowo aktywnie - w Europie, Afryce, Ameryce Południowej.

W Afryce jego wizytówką jest notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza - czytamy na Forbes.pl.

Mieszkał w prawdziwym pałacu. Jego luksusowa willa znajduje się w podwarszawskim Konstancinie. Swój czas dzielił głównie między Polskę a Anglię, bo to głównie w Londynie Kulczyk prowadził interesy. Ale dom miał również na Lazurowym Wybrzeżu. I to nie byle jaki! Kilkusetletni zamek we Francji , Chateau de Madrit, stoi nad urwiskiem nad Morzem Śródziemnym. Wartość posiadłości liczyć można podobno w dziesiątkach milionów euro.

To nie byle jaki zameczek! To właśnie tutaj Winston Churchill pisał swoje słynne pamiętniki, a grecki magnat Arystoteles Onassis oświadczył się żonie prezydenta USA Jacqueline Kennedy. Zamek, choć zabytkowy, jest urządzony nowocześnie i luksusowo. Na dachu znajduje się basen, ma też lądowisko dla helikopterów, dzięki czemu Kulczyk nawet z Polski może dostać się doń w zaledwie kilka godzin - podawał "Fakt" w zeszłym roku.

Chateau de MadritChateau de Madrit Google Maps Google Maps

Tabloid wymienia również kolejne nieruchomości: apartament w najdroższej dzielnicy Londynu MyFair, dom w szwajcarskim St. Moritz, na Sardynii i apartament na Fisher Island w Miami.

Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny - zdradzili znajomi najbogatszego Polaka. - Ale gdy zapytać go, gdzie jest jego dom, nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć...

"Zabawką", o której nie sposób nie wspomnieć, był jacht Pheonix 2. Dosłownie klika dni temu w sieci pojawiło się wideo, na którym widać, jak statek przybija do lądu. I robi to naprawdę ogromne wrażenie.

 

Co z samochodami? Owszem, posiadał kilka, ale nie były to auta tylko dla bogaczy, absolutnie niedostępne dla reszty świata. Maybach, Lamborghini, Rolls-Royce, Bugatti? Nic z tych rzeczy. Najczęściej jeździł Audi A8, zwykle z szoferem. Wersja standardowa tego auta kosztuje 643 800 złotych.

To przedłużana wersja flagowej limuzyny od bawarskiego koncernu. Ogromny sześciolitrowy silnik W12, 500 koni, 4,7 sekund do setki. Obowiązkowy szofer z ochroniarzem - czytamy Polskanabogato.pl.

Audi A8 LAudi A8 L CC By 2.0 /Wikimedia/Matti Blume CC By 2.0 /Wikimedia/Matti Blume

Biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji po przebytej operacji. Miał 65 lat.

Zobacz wideo

aga

Więcej o: