Jan Kulczyk

Jan Kulczyk

Jan Kulczyk to polski biznesman. Przez lata uznawany był za najbogatszego Polaka według magazynu Forbes. Był założycielem Polskiej Rady Biznesu. Jego pierwszą żoną była Grażyna Kulczyk. Po rozwodzie z nią związał się z Joanną Przetakiewicz. Jan Kluczyk zmarł w 2015 roku w wyniku powikłań po operacji.
Data urodzenia: 24 czerwca 1950
Miejsce urodzenia: Bydgoszcz
Data śmierci: 29 lipca 2015
Miejsce śmierci: Wiedeń
Przedsiębiorstwa: Kulczyk Holding, Kulczyk Investments
Rodzina: córka Dominika i syn Sebastian z pierwszego małżeństwa z Grażyną Kulczyk, wieloletnia partnerka Joanna Przetakiewicz

Jan Kulczyk: wykształcenie

Jan Kulczyk przyszedł na świat 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. W 1968 roku został absolwentem VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Ukończył dwa kierunki studiów w Poznaniu: prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej. Zdobył stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk humanistycznych i prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Jan Kulczyk: biznes, przedsiębiorstwa i sukces

Jan Kulczyk dostał od swojego ojca Henryka kapitał, który zainwestował w stworzenie swojej pierwszej firmy Interkulpol. W latach osiemdziesiątych był członkiem zarządu, zastępcą prezesa aż w końcu prezesem Polsko-Polonijnej Izby Przemysłowo-Handlowej Inter-Polcom.
W 1988 roku Kulczyk został dealerem Volkswagena, natomiast trzy lata później założył Kulczyk Holding. Inwestował między innymi w Telekomunikację Polską S.A., TUiR Warta S.A., PTE Warta S.A., PKN Orlen.
Kiedy w 2005 roku zamieszkał w Londynie, zajął się międzynarodowymi inwestycjami, zakładając Kulczyk Investigments. Posiadał udziały w spółce wydobywającej ropę naftową w Nigerii, spółce szukającej, oceniającej oraz wydobywającej złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, spółce wydobywającej ropę w Kolumbii i Peru, spółce szukającej ropy i gazu na terenie Ukrainy, Tunezji i Rumunii. W 2010 roku założył Kulczyk Silverstein Properties, która to zajmowała się nieruchomościami w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestował również w budowę nieruchomości w Dubaju, stał się właścicielem trzech procent akcji producenta piwa SABMiller.
Jan Kulczyk był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Niemieckiem Izby Przemysłowo-Handlowej. Zasiadał w radzie Międzynarodowego Zielonego Krzyża oraz pełnił wiele innych ważnych funkcji w różnego rodzaju instytucjach. Aż trzynaście razy, bo od 2002 do 2015 roku magazyn Forbes ogłaszał Jana Kulczyka najbogatszym Polakiem.

Jan Kulczyk: życie prywatne

Pierwszą żoną Jana Kulczyka była Grażyna Kulczyk, pochodząca z Poznania prawniczka, przedsiębiorca i kolekcjonerka sztuki. Z tego małżeństwa miał dwoje dzieci: Sebastiana (urodzony w 1980 r.) oraz Dominikę (ur. w 1977 r.). Przez wiele lat Kulczyk związany był z Joanną Przetakiewicz, polską projektantką mody, dyrektorką domu mody "La Mania". Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 roku w szpitalu w Wiedniu w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym.

Zobacz także:

Zygmunt Solorz-Żak - Leszek Czarnecki - Jerzy Starak

Jan Kulczyk

Więcej o:

Jan Kulczyk

Wypowiedzi na forum o:

Jan Kulczyk

 • Jan Kulczyk.

  Polski Rotszyld na YouTube ;;miduffQ5jA0;;;;Jan Kulczyk

 • Jan Kulczyk kupuje CIECH

  Może jest szansa na powrót przemysłu chemicznego do Bydgoszczy.

 • Jan Kulczyk

  W naszym kraju za potężnego, kreatywnego milionera uznawany jest Jan Kulczyk. To on przychodzi na myśl większej część naszego społeczeństwa, kiedy jest mowa o najbogatszych Polakach. I nic w tym dziwnego! Urodzony w 1950 roku, Jan Kulczyk dysponuje majątkiem szacowanym na prawie 10 miliardów

 • Re: Jan Kulczyk.

  poloeschatolo napisała: > > na party u eltona "wesołka" johna HWD pedałom

 • Jan Kulczyk zainwestuje w Lecha Poznań

  Wiadomość z ostatniej chwili : Jan Kulczyk zainwestuje w Lecha Poznań !!!! Podobno zakupił bilet na dzisiejsze spotkanie !!!! DZIĘKUJEMY !!!!!!! Wiaruchna Lecha !!!!

 • Szymczycha: Trudno nie znać Jana Kulczyka

  szymczycha mowi z gruba tak: spotkan nie bylo a jesli byly to nie o charakterze prywatnym. wiem to bo nie sledze jana kulczyka i aleksandra kwasniewskiego Dorota Gawryluk: No i po tym spotkaniu, kiedy tak zganił Jana Kulczyka spotkał się z nim ponownie. Dariusz Szymczycha: Wie pani, ja nie wiem, ja

 • Re: Jan Kulczyk spotkał się z poznańskimi radnymi

  A wedlug mnie nazwa jest adekwatna. Biegli Jana Kulczyka bo nic tylko biegaja w interesach (nie rzec za interesem :-)) Jana Kulczyka... Pozdrawiam wszystkich pieknie.

 • Re: Jan Kulczyk

  I tak, cichutko, niepostrzeżenie, od Jana Kulczyka przeszliśmy do dentystki, która nie potrafi zaplombować zęba. Jan Kulczyk by potrafił. Obserwując go mam mieszane uczucia, dlaczego nie zadbał o włosy, nie zrobił sobie twarzowej treski, tylko łaził z gołym plackiem na głowie i dlaczego nie usunął

 • Jan Kulczyk mówi do Was zza grobu...

  ?Donald chyba niepotrzebnie chciał być nad tym wszystkim i nie wyciął Kamińskiego. Przecież nie byłoby tych następnych afer? Jan Kulczyk -- Dziady z Budy Ruskiej, oddajcie moje sto milionów złotych.

 • Jan Kulczyk nie żyje. W wieku 65 lat, w wyniku ...

  Jan Kulczyk nie żyje. W wieku 65 lat, w wyniku powikłań pooperacyjnych zmarł jeden z największych polskich przedsiębiorców ? poinformował Kulczyk Holding SA. Jan Kulczyk był doktorem prawa międzynarodowego, filantropem i współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Od 2002 roku zajmował pierwsze miejsce