MTV EMA - kilkanaście lat historii, a na deser Doda?

Zaczęło się w 1994 roku w Berlinie i po 15 latach MTV Europe Music Awards wraca do stolicy Niemiec, by celebrować największą muzyczne nagrody w Europie. Tak wyjątkowej gali jeszcze nie było. Główną prowadzącą będzie ponownie amerykańska piosenkarka Katy Perry. Organizatorzy jak zwykle przygotowali wiele niespodzianek i występów na żywo.

Historia

MTV Europe Music Awards po raz pierwszy odbyło się w Berlinie 24. listopada w 1994 roku. Imprezę pod Bramą Brandenburską poprowadził Tom Jones. Co roku muzyczna gala odbywa się w innym europejskim mieście. Po 15 latach wraca do Berlina. Dlaczego? MTV postanowiło w ten sposób uczcić 20-rocznicę upadku Muru Berlińskiego.

Impreza jest transmitowana w krajach Europy za pomocą MTV Europe, MTVNHD oraz na inne kontynenty np. przez MTV BASE Africa. EMA rocznie ogląda około miliard ludzi na świecie.

Zobacz koniecznie: 15 lat EMA - 20 rocznica upadku Muru Berlińskiego VIDEO

Nagrody MTV EMA przyznawane są w kategoriach głównych i regionalnych. Główne to między innymi "Najlepszy zespół", "Najlepszy Europejski Wykonawca" i "Najlepsza Piosenka". Od 1998 roku przyznawane są także nagrody regionalne np. "Najlepszy Niemiecki Wykonawca" czy "Najlepszy Polski Artysta". Tego drugiego Europejczycy mogą wybierać od 2000 roku. Z każdym rokiem MTV stara się zwiększać liczbę nagród regionalnych. Zdarzają się także wyjątki. W 2005 roku została przyznana pierwsza nagroda dla "Najlepszego Afrykańskiego Artysty" (!), natomiast MTV Austria nie przyznaje nagrody dla wykonawcy ze swojego kraju. Do rodziny MTV dołączą Czechy, które jeszcze w tym roku planują uruchomienie regionalnego kanału.

EMA MTV 2009:

Historia Polskich wykonawców

Z roku na rok w związku z pojawieniem się kolejnych wersji lokalnych MTV jest coraz więcej kategorii. Polscy wykonawcy dostali nagrodę po raz pierwszy w 2000 roku, a pionierem był Kazik Staszewski. W kolejnych latach wygrywali Kasia Kowalska, dwukrotnie Myslovitz , dwukrotnie Sistars , Blog 27 , Doda i Feel .

W tym roku bez większych problemów wygrała Doda. Piosenkarce udało się też zakwalifikować do 5 najlepszych w kategorii najlepszy wykonawca europejski. Obok Polki najlepsze wyniki w głosowaniu osiągnął zespół Deep Insight z Finlandii, wokalista Dima Bilan z Rosji, zespół Lost z Włoch i maNga z Turcji. Marek Sierocki nie daje wielkich szans Dorocie w tak doborowym towarzystwie. Murowanym faworytem jest Bilan, nazywany europejskim Justinem Timberlakem , który ma na koncie 4 statuetki.

EMA MTV 2009:

Nasi zwycięzcy nie jadą na galę . Scena odebrania nagrody nagrywana jest w Polsce w studiu. Tak jest taniej i skracana jest impreza. Przy kilkudziesięciu kategoriach musiałaby trwać ponad 4 godziny .

Jeśli Dodzie udałoby się wygrać, byłoby to historyczne wydarzenie. Żadnemu polskiemu wykonawcy nie udało się dotąd osiągnąć takiego sukcesu .

Zobacz koniecznie: Pierwsza gala EMA MTV - rok 1994. Zobacz występy

Najlepsze występy

Feel Good Inc - Gorillaz - występ animowanych postaci na żywo:

Foo Fighters - D.O.A - Borat chodzi na czworakach po scenie:

Skandale

Kanye West wchodzi na scenę i zaczyna awanturę, obraził się bo nagrodę za najlepszy klip dostał duet Justice:

EMA MTV 2009:

MTV Europe Music Awards 2009

W tym roku nagroda MTV EMA zostanie przyznana w 14 kategoriach głównych oraz w 23 kategoriach regionalnych. Galę poprowadzi 12 prezenterów. Na scenie EMA w Berlinie wystąpią: Jay-Z - TBA, Shakira - "Did It Again", Green Day - "East Jesus Nowhere", Leona Lewis - "Happy", Tokio Hotel - "Automatic", Foo Fighters - "Wheels" oraz U2 . O nagrody zawalczą tacy artyści jak: Lady Gaga, Kanye West, Black Eyed Peas, U2, La Roux, Ciara, Linkin Park, The Prodigy czy Doda.

Więcej o: