Rosyjscy influencerzy szerzą propagandę. Wszystko za "kosmiczną" kwotę. TikTok zareagował

Rosja zaangażowała największych rodzimych twórców w propagandę. Otrzymali wynagrodzenie za nagranie krótkich filmików. Mieli przygotowaną formułkę.

Więcej ciekawych newsów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

24 lutego Rosja brutalnie zaatakowała Ukrainę. Od tego dnia cały świat żyje wydarzeniami wojennymi i niesie pomoc zaatakowanemu krajowi. Hakerzy grupy Anonymous usiłowali odciąć Rosjan od propagandy, włamując się do mediów i udostępniając prawdziwe nagrania z wojny.

Zobacz wideo Jak wygląda ewakuacja Ukraińców? Wyszkowski: Rosjanie np. ostrzelali 20 autobusów gotowych do ewakuacji ludzi

Rosja upiera się, że prowadzone działania nie są wojną, a żołnierze bronią federacji. Putin dociera do dorosłych obywateli między innymi za pośrednictwem radia i telewizji. Teraz znalazł sposób na młodych.

Władimir Putin angażuje tiktokerów w propagandę. Otrzymają wynagrodzenie

Władimir Putin zaangażował w propagandę rosyjskich influencerów. Rozpoczęli trend, w którym tiktokerzy pokazują się w efekcie odbicia lustrzanego, a nad ich głowami widnieją napisy "Donbass" i "Rosja". Ma to na celu pokazanie, że kraj nie porzuca swoich ludzi. Jak podaje @anyalapich udział zaproponowano największym twórcom, w zamian za wynagrodzenie w wysokości 2000 rubli (na obecną chwilę 70,84 złotych).

Kolejny krok rosyjskiej propagandy. Twórcy podają komunikat na temat wojny

Władze Rosji poszły o krok dalej i poprosiły młode gwiazdy TikToka o głoszenie propagandowego komunikatu. Z ich wypowiedzi mielibyśmy się dowiedzieć, że w Doniecku powstała "alejka aniołków", która upamiętnia dzieci zmarłe podczas wojny. Podają, że Ukraina ma wybijać ludność, a rosyjscy żołnierze chcą wyzwolić cywili. Ponadto na nagraniach można było zauważyć, że spoglądają za obiektyw, tak jakby mieli odczytywać skrypt.

W 2015 roku w Doniecku powstała alejka aniołów, upamiętniająca dzieci, które zginęły w Donbasie w czasie wojny. Setki dzieci zostało zabitych, a wybijanie ludności trwa do dzisiaj. Nie chcemy stawiać nowych pomników i nie możemy pozwolić na śmierć niewinnych dzieci. Rosja chce zaprzestać trwające osiem lat ludobójstwo w Donbasie i zwrócić dzieciom spokojne niebo nad głowami - podaje rosyjska propaganda.

TikTok zawiesza działalność w Rosji 

Władimir Putin podpisał ustawę, która zabrania "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat wojny na Ukrainie, a za jej złamanie może grozić do 15 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego nakazuje używania nazywania obecnej sytuacji "specjalną operacją militarną".

Obecnie TikTok zawiesza działalność w Rosji. Zablokowano możliwość prowadzenia transmisji na żywo oraz publikowania nowych nagrać w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i pracownikom, a także zaprzestaniu siania propagandy w aplikacji.

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy

Więcej o: