Pełnia Księżyca w lipcu wywoła szereg zjawisk. Co przyniesie Koźli Księżyc?

Zbliża się wyjątkowa w 2023 roku pełnia Księżyca, zwana superpełnią. Co to oznacza? Okazuje się, że w lipcu czeka nas wyjątkowe zjawisko.

Pełnia Księżyca jest zjawiskiem cyklicznym. Wraz z nią można spodziewać się na niebie wyjątkowych widoków. 3 lipca rozpoczęła się tzw. superpełnia. W tym czasie warto obserwować sklepienie przez kilka dni. Fani astrologii i fotografii już mogą zaopatrzyć się w aparaty, ponieważ naturalny satelita Ziemi zapewni piękne widoki.

Zobacz wideo Ogromny lej kondensacyjny w pobliżu Wrocławia! Wybrzmiała syrena alarmowa

Pełnia Księżyca w lipcu. Co oznacza Koźli Księżyc? Będzie wyjątkowo

Na obserwatorów wieczornych zjawisk astronomicznych czeka prawdziwa gratka. Już od 3 lipca na niebie będzie można zobaczyć Superksiężyc. Co to oznacza? Że naturalny satelita znajdzie się na "ścieżce" (perygeum) najbliżej powierzchni Ziemi. To oznacza, że będzie wyjątkowo duży i jasny. Choć zaczął się objawiać już w okolicach południa, zjawisko potrwa około trzech dni. Widoczny przez ludzi okrąg będzie o około 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż zwykle. To z kolei nieodzownie łączy się z naszym samopoczuciem. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogą czuć się lekko pobudzeni.

Superksiężyc w lipcu zapoczątkuje inne zjawiska. Pełnie Księżyca w kolejnych miesiącach

Pełnia rozpoczynająca się 3 lipca ma też wyjątkową nazwę - Koźli Księżyc. Pochodzi ona od północnoamerykańskich Indian. Wiąże się z tym, że w tym okresie kozły odzyskują zrzucane na wiosnę poroże, które zaczyna odrastać. Lipcowa pełnia otworzy sezon na Superksiężyce. Kolejne z nich będzie można zaobserwować w sierpniu (Niebieska Pełnia i Pełnia Jesiotrów) i wrześniu (Kukurydziana Pełnia). Zobacz też: Julia Wieniawa oczyszcza się palo santo, a Macademian Girl kryształami. Ostatnia kwadra Księżyca to czas rytuałów

Więcej o: