Beata Tyszkiewicz zachwycała urodą i manierami. Nie tylko ona. Pamiętacie "polską Brigitte Bardot"? Tak wyglądały w młodości

Pola Raksa, Anna Dymna czy Barbara Brylska były znane i cenione nie tylko w czasach PRL-u. Niektóre za swoją urodę i urok, inne za profesjonalizm dziennikarski, jak np. Bogumiła Wander. Dziś ich miejsca zajęły młodsze gwiazdy i celebrytki, ale o czasach świetności tych ikon nie zapominamy. Jak wyglądały kiedyś rodzime piękności?

Beata Tyszkiewicz była wielką gwiazdą filmu, a w ostatnich latach znaliśmy ją jako jurorkę "Tańca z Gwiazdami". Anna Dymna mimo upływu lat wciąż jest doceniania i otrzymuje ciekawe role filmowe. Jak kiedyś wyglądały gwiazdy PRL-u? Co dziś robią?

Zobacz wideo Violetta Villas zachwycała widownię w Las Vegas czy Paryżu. Polska ją zniszczyła

Beata Tyszkiewicz

84-letnia Beata Tyszkiewicz zagrała ponad sto ról filmowych i kilka telewizyjnych. Od początku kariery zachwycała urodą, ale też elegancją i manierami. Beatę Tyszkiewicz nie bez powodu nazywa się Pierwszą Damą polskiego kina. Wielokrotnie wcielała się w role arystokratek. Była Marią Walewską z "Marysi i Napoleona", księżniczką Elżbietą z "Popiołów", Izabelą Łęcką z "Lalki", a nieco później także Eweliną Hańską z "Wielkiej miłości Balzaka".

W ostatnich latach dała się poznać jako najbardziej sympatyczna i wybaczająca jurorka programu "Taniec z Gwiazdami". Z właściwym sobie wdziękiem przyznawała wysokie noty nawet tym uczestnikom, na których występach pozostali sędziowie nie pozostawiali suchej nitki. Tym większy był smutek fanów, kiedy kilka lat temu Beata Tyszkiewicz ogłosiła, że na dobre wycofuje się z show-biznesu. Aktorka przeszła rozległy zawał serca, który uświadomił jej, że nadszedł czas, by zwolnić w życiu.

Beata TyszkiewiczBeata Tyszkiewicz eastnews/kapif

Bogumiła Wander

79-letnia Bogumiła Wander jest legendarną spikerką i prezenterką telewizyjną. Od połowy lat 70. zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2. Widzowie do dziś wspominają jej profesjonalizm i nieprzeciętną urodę. Współpracę z telewizją publiczną Wander zakończyła w 2003 roku, ale później udzielała się jeszcze medialnie, pojawiając się na branżowych imprezach. Niestety, przez pogarszający się stan zdrowia musiała wycofać się z życia publicznego. U prezenterki zdiagnozowano bowiem postępującą chorobę Alzheimera. Od dwóch lat przebywa w specjalistycznym ośrodku w Konstancinie, gdzie ma zapewnioną całodobową opiekę.

Bogumiła WanderBogumiła Wander AKPA/KAPIF

Barbara Brylska 

81-letnia Barbara Brylska to jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. Elegancka, z klasą i olśniewającą urodą. Urodziła się 5 czerwca 1941 roku w Sukotnikach. Ze względu na urodę nazywano ją "polską Brigitte Bardot". Bardzo łatwo dostała się do szkoły aktorskiej, a debiut aktorski zaliczyła już jako 17-latka, grając epizod w "Kaloszach szczęścia". Ostatnią rolę filmową przyjęła w 2009 roku ("Miłość na wybiegu"). Obecnie 81-letnia aktorka jest na emeryturze. 

Barbara BrylskaBarbara Brylska screen Youtube/WFDiF - Studio Filmowe Kadr, KAPiF.pl

Anna Dymna

Anna Dymna to jedna z najbardziej utalentowanych i najpiękniejszych aktorek. Ma na koncie ponad 300 ról teatralnych i filmowych. Zadebiutowała w 1969 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Jej pierwszą rolą filmową była postać Ani w filmie Wandy Jakubowskiej "150 kilometrów na godzinę". W tym samym roku wcieliła się w Katarzynę w filmie "Pięć i pół bladego" Józka Henryka Kluby. To tam poznała swojego męża Wiesława Dymnego. Dane im było przeżyć wspólnie siedem lat, a rozdzieliła ich śmierć scenarzysty. Życie boleśnie doświadczyło aktorkę. W latach 70. w mieszkaniu Dymnych wybuchł pożar. Jej nie było wtedy w domu, a mężowi udało się uratować, jednak po kilku miesiącach zmarł. Przyczyna jego śmierci do tej pory nie jest znana. W tym samym roku Dymna ledwo uszła z życiem, gdy uczestniczyła w wypadku samochodowym. Obecnie aktorka ma 71 lat i wciąż jest aktywna zawodowo. Niedawno pojawiła się w hitowym serialu Netfliksa "Wielka woda". Obecnie jest żoną Krzysztofa Orzechowskiego. Anna Dymna jest niezwykle zaangażowana społecznie. W 2003 roku założyła Fundację "Mimo wszystko", która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym. 

Anna DymnaAnna Dymna screen Youtube Telewizja Kino Polska, KAPiF.pl

Pola Raksa

Pola Raksa to kolejna z aktorek z PRL-u, które zaliczały się do największych gwiazd. Popularność przysporzyła jej rola w serialu "Czterej pancerni i pies". Wystąpiła także w filmach "Szatan z siódmej klasy" czy "Panienka z okienka". Ostatnim filmem, w którym wystąpiła, było "Uprowadzenie Agaty" w 1993 roku, a w 1997 roku po raz ostatni wystąpiła w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pola Raksa u szczytu kariery porzuciła aktorstwo i poświęciła się pasji, jaką była moda. Tworzyła rubrykę na ten temat w "Rzeczpospolitej". Zdobyła także uprawnienia projektanta. Dziś ma 81 lat i żyje z dala od show-biznesu.

Pola RaksaPola Raksa screen Youtube/Telewizja Kino Polska, Agencja Wyborcza.pl

Zdzisława Sośnicka

Zdzisława Sośnicka odpowiada za takie przeboje jak "Aleja gwiazd", "Julia i ja" czy "Z tobą chcę oglądać świat", który zaśpiewała razem ze Zbigniewem Wodeckim. Miała niezwykły talent - została obdarzona głosem obejmującym 2,5 oktawy. Niektórzy kojarzą ją także z roli Smutnej Księżniczki w "Akademii pana Kleksa". Sośnicka podbijała również zagraniczną scenę. Ponad 20 lat temu zniknęła, jak tłumaczyła, była zmęczona życiem na walizkach. Kilka lat temu powróciła. W 2015 roku ukazał się premierowy album, którego producentem został Romuald Lipko. Nie wróciła jednak na dobre na scenę. Zbigniew Wodecki, który namawiał ją do tego, aby znów zaczęła występować, zmarł w 2017 roku. Po jego odejściu zaśpiewała w 2018 roku podczas poświęconej mu trasy koncertowej. Dziś gwiazda ma 77 lat.

Zdzisława SośnickaZdzisława Sośnicka Agencja Wyborcza

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.