Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki był polskim piosenkarzem, kompozytorem oraz multiinstrumentalistą. Ma na swoim koncie dziesiątki przebojów, a jego twórczość - jak i postawa - jest niezwykle ceniona przez słuchaczy. Przez ponad 40 lat był związany z Krystyną Wodecką. Zmarł 22 maja 2017 roku z powodu udaru mózgu. Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego odbędzie się 30 maja.

Imię i nazwisko: Zbigniew Wodecki
Data urodzenia: 6 maja 1950
Miejsce urodzenia: Kraków
Data śmierci: 22 maja 2017
Miejsce śmierci: Warszawa
Zawód: piosenkarz, instrumentalista, kompozytor

Kariera zawodowa Zbigniewa Wodeckiego

Zbigniew Wodecki swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat. Ukończył klasę skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Na początku swojej kariery był związany z zespołem instrumentalnym Anawa oraz krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował również z Orkiestrą Kameralną w Krakowie i orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia. Od 1968 roku akompaniował piosenkarce Ewie Demarczyk.
Swój debiut jako piosenkarz Wodecki miał w 1972 roku podczas festiwalu w Opolu. Później występował na wielu festiwalach, na których odnosił liczne sukcesy. Jego przeboje śpiewała cała Polska. Jest znany z takich hitów jak „Zacznij od Bacha”, „Chałupy Welcome To”, „Z Tobą chcę oglądać świat” i „Opowiadaj mi tak”. Oprócz tego wykonywał piosenki tytułowe bajek animowanych „Pszczółka Maja” oraz „Rudolf czerwononosy Renifer”.
Wodecki był jurorem w dwunastu edycjach programu „Taniec z gwiazdami”. Oprócz tego prowadził programy emitowane w stacji TVN: „Droga do Gwiazd” i „Twoja Droga do Gwiazd”. Był również gospodarzem koncertu „Zakochajmy się jeszcze raz”.

Życie prywatne i śmierć artysty

Od 30 czerwca 1971 roku Zbigniew Wodecki był związany z Krystyną Wodecką. Artysta miał troje dzieci – dwie córki (Joannę i Katarzynę) oraz syna Pawła.
8 maja 2017 roku piosenkarz przeszedł udar mózgu, który był spowodowany komplikacjami po zabiegu wszczepienia bypassów. Po udarze Zbigniew Wodecki był w śpiączce. Nieoczekiwanie zachorował na zapalenie płuc. Muzyk zmarł 22 maja w szpitalu w Warszawie.

Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego


Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego odbędzie się w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 30 maja w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Następnie Zbigniew Wodecki zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Rodzina artysty prosi o uszanowanie ich żałoby i o nieprzynoszenie kwiatów na pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego. Zamiast tego proszą o przekazanie datków na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

zbigniew wodecki

Więcej o:

zbigniew wodecki

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.