• Link został skopiowany

Wszyscy znają króla Wielkiej Brytanii. A kto zasiada na tronie Belgii czy Danii? Monarchie w Europie

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko jednak w Wielkiej Brytanii na czele państwa stoi król. Przypominamy, kto rządzi współczesnymi europejskimi monarchiami.
Monarchie w Europie. Wszyscy wiedzą, kto jest królem Wielkiej Brytanii. A kto zasiada na tronie Danii? 
EAST NEWS, Agencja Wyborcza.pl

Obecnie w Europie jest aż 12 monarchii, a w siedmiu z nich na czele państwa stoi król lub królowa. Europejskie rody królewskie mają duże poparcie wśród swoich poddanych. Zobaczcie, kto zasiada na tronie Belgii, Hiszpanii, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji i oczywiście Wielkiej Brytanii. 

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Współcześni monarchowie i monarchinie europejscy 

Nasze zestawienie otwiera jedyna kobieta w tym gronie i jednocześnie obecnie najdłużej panująca monarchini w Europie. Mowa o królowej Danii, czyli Małgorzacie II, która urodziła się 16 kwietnia 1940 roku. Na tronie zasiada od 1972 roku. Jej hasło przewodnie brzmi: "Wsparcie Boga, miłość ludu i potęga Danii". W 1967 roku wyszła za Henryka de Laborde de Monpezata, który zmarł cztery lata temu. Doczekali się dwóch synów: Fryderyka i Joachima. Niedawno do mediów trafiła informacja, że monarchini odebrała tytuły książęce swoim wnukom. Podjęła taką decyzję, ponieważ chciała, aby mogli oni kształtować swoje życia bez ograniczeń, która wiążą się z przynależnością do rodziny królewskiej.

Królowa Małgorzata II
Królowa Małgorzata IIAgencja Wyborcza.pl

Władcą Hiszpanii jest urodzony 30 stycznia 1968 Filip VI Burbon. Na tronie zasiada od 2014 roku i powszechnie uważa się, że odmienił on oblicze tamtejszej monarchii. Panowanie objął w bardzo w niekorzystnym momencie dla kraju. Kryzys, rosnące bezrobocie, a także korupcja sprawiały, że nastroje społecznie nie sprzyjały rodzinie królewskiej. Zmieniło się to jednak dzięki radykalnym decyzjom, które wprowadził od samego początku. Między innymi ustanowił, że wszystkie wydatki dworu będą jawne, a także obciął sobie pensję. Po czasie zostało odbudowane zaufanie poddanych do króla. 

Dziesięć lat przed tym, zanim zasiadł na tronie, wziął ślub. Jego żoną została dziennikarka, Letizia Ortiz Rocasolano. Małżonkowie doczekali się dwójki dzieci. Córka Eleonora de Todos Los Santos de Borbon y Ortiz urodziła się koniec 2015 roku, a starsza pociecha Zofia de Todos Los Santos de Borbon y Ortiz przyszła na świat w 2007 roku. 

Britain Royals Funeral
Britain Royals FuneralFot. Frank Augstein / AP Photo

Od 21 lipca 2013 roku królem Belgów jest Filip I Koburg. Urodził się 15 kwietnia 1960 r. w Brukseli. Jego rodzicami są król Albert II Koburg i królowa Paola Ruffo di Calabria. Monarcha studiował w Belgijskiej Królewskiej Szkole Wojskowej. Naukę kontynuował w latach 1978-1981 w Oksfordzie na Trinity College. Następnie przeniósł się na Uniwersytet  Stanforda w Kalifornii, gdzie otrzymał tytuł magistra nauk politycznych. W 1999 roku wziął ślub z Matyldą d’Udekem d’Acoz. Para doczekało się czwórki dzieci. Ich najstarsza córka Elżbieta urodziła się w 2001 roku, dwa lata później na świat przyszedł syn Gabriel w 2005 pojawił się Emmanuel. Najmłodsza jest 14-letnia Eleonora.

Britain Royals
Britain RoyalsSarah Meyssonnier / AP

55-letni król Holandii Wilhelm-Aleksander objął tron w 2013 roku, po abdykacji jego matki królowej Beatrycze. Przejęcie przez niego rządów było historycznym wydarzeniem, ponieważ od 123 lat w holenderskiej monarchii rządziły kobiety. Jeszcze jako książę był znany wśród rodaków jako "piwny książę". Powszechne znane było jego zamiłowanie do tego trunku i imprezowania w młodości. Swój wizerunek ocieplił, kiedy w 2002 stanął na ślubnym kobiercu. Jego wybranką była pochodząca z Argentyny Maksyma. Królewska para doczekała się trzech córek. Dlatego też zgodnie z tradycją monarchii, najstarsza z nich obejmie tron po ojcu, a więc ponownie Holandią rządzić będzie kobieta.

Netherlands Budget
Netherlands BudgetFot. Peter Dejong / AP Photo

Od 1991 roku na tronie Norwegii zasiada cieszący się ogromną sympatią poddanych Harald V. Monarcha wychowywał się wspólnie z dwiema starszymi siostrami: Ragnhildą i Astrydą.  Dzieciństwo spędził poza granicami kraju. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał z matką i rodzeństwem do Szwecji, a potem do USA, gdzie znaleźli schronienie. W młodość odebrał staranne wykształcenie. Jest absolwentem studiów na Uniwersytecie w Oslo, kończył Norweską Szkołę Oficerów Kawalerii w Trandum. Z kolei w 1959 roku ukończył Norweską Akademię Wojskową. Następnie na Oxfordzie zdobywał wiedzę z zakresu nauk społecznych, ekonomii czy historii. 

W 1968 roku poślubił Sonje Haraldsen, z którą doczekał się dwójki dzieci. Monarcha ma za sobą walkę z chorobą. W 2003 roku zdiagnozowano u niego raka pęcherza moczowego. Leczenie przyniosło jednak pozytywne rezultaty. 

Britain Royals
Britain RoyalsJohn Sibley / AP

Władcą Szwecji jest Karol XVI Gustaw. Koronowany został 15 września 1973 po śmierci swojego dziadka Gustawa VI Adolfa. Przez lata monarcha cieszył się nieskazitelnym wizerunkiem. Skaza na jego reputacji pojawiła się po publikacji biografii napisanej przez dziennikarza i pisarza Thomasa Sjöberga. Książka "Niechętny monarcha" ujawnia, że Karol XVI Gustaw nie był idealnym mężem. Rzekomo często wdawał się w romanse z pięknymi kobietami. Co więcej, do romantycznej relacji z królem przyznała się członkini zespołu Army of Lovers. Według plotek kochankowie myśleli nawet o zamieszkaniu na bezludnej wyspie.

Britain Royals Funeral
Britain Royals FuneralKirsty O'Connor / AP

Monarchy Wielkiej Brytanii nie trzeba nikomu przedstawiać. Po śmierci królowej Elżbiety II tron objął jej najstarszy syn i tym samym został władcą Zjednoczonego Królestwa. Chociaż oficjalnie nazwano go królem Karolem III, to na koronację będzie musiał jeszcze poczekać. Już dziś jednak wiadomo, że ceremonia będzie inna niż ta, która miała monarchini. O szczegółach możecie przeczytać w poniższym artykule.

Król Karol III
Król Karol IIIAgencja Gazeta
Więcej o: