Tomasza Komendę wrobiono w zabójstwo, a "Masa" wsypał gangsterów. Te historie wstrząsnęły Polską w XXI wieku

W ostatnich latach w Polsce nie brakowało zbrodni, które wstrząsnęły opinią publiczną. Prezentujemy pięć spraw kryminalnych, których długo nie zapomnimy.

Więcej tego typu informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszą się filmy przybliżające mroczny świat gangsterów. Wyspecjalizował się w tym Patryk Vega, którego "Pitbulle" przyciągały do kin miliony widzów. Nowa produkcja Netfliksa "Jak pokochałam gangstera" to kolejny hit. Jednak rzeczywisty świat grup przestępczych i morderstw jest dużo bardziej przerażający niż najbrutalniejsze filmy. 

Zobacz wideo Policja zatrzymała Ukraińca podejrzanego o mordestwo

Porwanie Krzysztofa Olewnika

Krzysztof Olewnik został porwany 27 października 2001 roku. Syn bogatego biznesmena został uprowadzony z willi w Świerczynku, a dwa dni później porywacze zażądali okupu w wysokości 300. tys. dolarów. 24 lipca 2003 roku pieniądze przekazano porywaczom. Torba z banknotami została zrzucona z trasy Armii Krajowej na ulicę Gwiaździstą w Warszawie. Okup został odebrany, lecz Olewnika nie wypuszczono. Ciało mężczyzny zostało znalezione w październiku 2006 roku, w lesie pod Ostrołęką. Śledczy zatrzymali 12 osób powiązanych z przestępstwem. Dwie  zostały skazane na dożywotnią karę więzienia za zabójstwo. 

Krzysztof Olewnik
Krzysztof Olewnik eastnews.pl

Zabójstwo Madzi z Sosnowca

10 lat temu tą sprawą żyła cała Polska. Na początku wszyscy współczuli matce Madzi z Sosnowca, Katarzynie Waśniewskiej. Opinia publiczna była przekonana, że dziewczynka zaginęła. Później w sprawę zaangażował się Krzysztof Rutkowski, któremu kobieta powiedziała, że dziecko wypadło jej z rąk i zmarło. Wiele w tej sprawie się jednak nie zgadzało, chociażby zachowanie Waśniewskiej, która chętnie udzielała wywiadów i pozowała do zdjęć. Widać było, że sprawia jej to przyjemność. W toku śledztwa wyszło na jaw, że dziewczynka zostało zmordowana przez matkę. Kobieta została skazana na 25 lat pozbawienia wolności. 

Strzelanina w Magdalence

W 2003 roku w mazowieckiej Magdalence funkcjonariusze policji próbowali zatrzymać dwóch groźnych przestępców. Kryminaliści ukryli się w domu. Zaminowali przynależny do niego ogród grantami, minami i innymi ładunkami wybuchowymi. Gdy antyterroryści wkroczyli na posesję pułapki eksplodowały, wywiązała się walka na niespotykaną skalę. Przestępcy mieli dostęp do wojskowej broni maszynowej. W wyniku walk budynek zapalił się i spłonął, bandyci zginęli na miejscu. Śmierć poniosło również dwóch policjantów, a 17 zostało rannych.

strzelanina w Magdalence
strzelanina w Magdalence kapif.pl

Sprawa Tomasza Komendy

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprawy Tomasza Komendy. Mężczyzna został skazany w 2004 roku na karę 25 lat pozbawiania wolności. Sąd uznał, że zamordował i zgwałcił młodą kobietę. Po 18 latach jeden policja wróciła do sprawy i zaczęła dociekać prawdy. Śledztwo ponownie ruszyło, w efekcie czego Tomasz Komenda został uniewinniony i zwolniony z zakładu karnego. Przyznano mu 12 mln zł odszkodowania. O niesłusznie skazanym powstał film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Zeznania świadka koronnego "Masy"

Jarosław Sokołowski był polskim gangsterem działającym w mafii pruszkowskiej. Został zatrzymany przez policję w 1999 roku. Kilka lat później sąd nadał mu status świadka koronnego. Jego zeznania znacznie przyczyniły się do aresztowania najważniejszych członków podwarszawskiej mafii. "Masa" budzi jednak sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że sława, jaką zyskał na wolności, jest jednoznaczna z brakiem szacunku dla ofiar przestępcy. Mało tego, wydał kilka książek, występuje w telewizji, udziela wywiadów, w których wypowiada się na najważniejsze społeczne tematy.

Więcej o: