Znacie te twarze. Oni wystąpili na Eurowizji, a teraz są światowej sławy gwiazdami. Nie tylko Abba i Celine Dion

Historia Eurowizji sięga 1956 roku, kiedy odbył się pierwszy konkurs piosenki. Przez lata na scenie przewinęło się tysiące muzyków, a wśród nich tacy, którzy są dziś znani na całym świecie.

Abba, Celine Dion i Bonnie Tyler są najbardziej kojarzeni z występem na Eurowizji. Niektórzy dopiero wtedy zaczynali swoje kariery, dla innych konkurs był jednym z punktów na długiej liście dokonań.

Zobacz wideo Rafał Brzozowski komentuje swój wynik na Eurowizji

Rafał Brzozowski, Andrzej DudaEurowizja 2021. Zagraniczny pisarz komentuje udział Brzozowskiego. Nawiązał do Dudy

Które gwiazdy wystąpiły na Eurowizji, a dziś są znane na całym świecie?

ABBA

Zespół ABBA reprezentował Szwecję na Eurowizji w 1974 roku. W skład formacji wchodzili: Anna-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Ich kawałek "Waterloo" pierwotnie wybrzmiał po szwedzku, a nie angielsku. Dopiero później Europejska Unia Nadawców zniosła zasadę śpiewania w języku narodowym. Zespół zdobył wówczas jedynie 15 procent głosów.

ABBA, 'Waterloo', Eurowizja 1974 rokuABBA, 'Waterloo', Eurowizja 1974 roku fot. Archiwum Eurowizji / youtube.com / kadr

Celine Dion

W 1988 roku nieszczególnie rozpoznawalna wówczas Kanadyjka Celine Dion, reprezentująca barwy Szwajcarii, wygrała 33. edycję Eurowizji z piosenką "Ne partez pas sans moi" ("Don't Leave Without Me").

CELINE DIONCELINE DION EASTNEWS

Olivia Newton-John

W 1974 roku Wielką Brytanię na Eurowizji reprezentowała Olivia Newton-John. Dopiero później zagrała w "Grease", z którego jest tak znana. W konkursie zdobyła wysokie czwarte miejsce. Po latach przyznała, że nie lubiła wybranej dla niej piosenki "Long Live Love", jednakże utwór wygrał w głosowaniu publiczności.

Olivia Newton John.Olivia Newton John. fot. screen Grease

t.A.T.u

W 2003 roku na 48. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rydze t.A.T.u zajął trzecie miejsce. Po przyjeździe do Rygi Lena Katina i Julia Wołkowa wywoływały poruszenie swoim zachowaniem podczas tygodnia poprzedzającego koncert finałowy - nie przestrzegały harmonogramu prób, przeszkadzały. Organizatorzy zapowiedzieli, że jeżeli podczas występu na żywo dopuszczą się kontrowersyjnych zachowań, ich prezentacja zostanie zastąpiona zapisem z próby generalnej

t.A.T.ut.A.T.u YouTube

Bonnie Tyler

Bonnie Tyler była już znana w momencie, w którym podjęto decyzję o jej udziale w Eurowizji. Gdy kariera wokalistki przygasała, telewizja BBC pomyślała o wysłaniu jej na konkurs. Wszystko za sprawą wydanego w 2013 albumu "Rocks And Honey", z którego pochodzi utwór "Believe In Me". Poproszono wówczas Bonnie o reprezentowanie Wielkiej Brytanii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Wykon nie spodobał się jednak jurorom i widzom, bo zajęła ostatecznie 19. miejsce.

Bonnie Tyler.Bonnie Tyler. Bonnie Tyler

Julio Iglesias

Młodsze pokolenie z pewnością lepiej kojarzy jego syna Enrique, ale Julio Iglesias to prawdziwa legenda. Wokalista wyśpiewał czwarte miejsce dla Hiszpanii na Eurowizji w 1970 roku. Jego piosenka "Un Canto A Galicia" stała się wielkim hitem.

Julio IglesiasJulio Iglesias YouTube

Rafał BrzozowskiEurowizja 2021. Rafał Brzozowski reaguje na wynik konkursu. "Trzeba umieć przegrywać"

Zobacz też: Eurowizja 2021. "The Ride": tekst piosenki Rafała Brzozowskiego

Więcej o: