Helena Modrzejewska bohaterką Google Doodle. Wybitna polska aktorka zrobiła międzynarodową karierę

Helena Modrzejewska została upamiętniona w Google Doodle z okazji 181. rocznicy urodzin. Do dziś uważana jest za jedną z najlepszych polskich aktorek, występowała na deskach teatrów w Pradze, Londynie czy Los Angeles.

Helena Modrzejewska urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie. Swoją karierę rozpoczęła od ról w teatrze amatorskim, jednak bardzo szybko zaczęła osiągać coraz większe sukcesy artystyczne i przeniosła się do Warszawy. Modrzejewska przyczyniła się do ukształtowania warszawskiego teatru,  dzięki niej zaczęto wystawiać dramaty Słowackiego i Szekspira. Jest jedną z największych propagatorek twórczości angielskiego poety, a w jej dorobku jest aż 17 ról w dramatach szekspirowskich (m.in. Ofelia w "Hamlecie", Julia w "Romeo i Julii" czy Lady Makbet w "Makbecie").

Chcesz wiedzieć więcej o polskiej kulturze? Czytaj artykuły na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wywiad z Aleksandrą Adamską

Helena Modrzejewska - kim była bohaterka Google Doodle?

W wieku 36 lat Modrzejewska była już w Polsce wielką gwiazdą, okrzyknięto ją także najwybitniejszą aktorką. Mimo to zdecydowała się wyjechać z kraju wraz z grupą rodziny i przyjaciół, do których należał m.in. Henryk Sienkiewicz. W 1876 roku aktorka zamieszkała w Kalifornii, a zaledwie rok później debiutowała w teatrze w San Francisco. Jej występ okazał się ogromnym sukcesem i początkiem międzynarodowej kariery. Modrzejewska występował na deskach teatrów w Stanach Zjednoczonych i Europie, wzięła udział dziesiątkach tras z przedstawieniami, w których grała. W 1907 roku oficjalnie zakończyła swoją karierę aktorską. Zmarła dwa lata później w Newport Beach, grób aktorki znajduje się jednak w Krakowie.

 

Niezwykle burzliwe było również życie prywatne Modrzejewskiej. Związana była z aktorem Gustawem Zimajerem, z którym doczekała się dwójki dzieci - córki Marii, która niestety zmarła w dzieciństwie, oraz syna Rudolfa. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych Modrzejewska podawała się za młodszą niż była w rzeczywistości, a syna, którego urodziła w wieku 19 lat, przedstawiała jako swojego brata. Była matką chrzestną Witkacego, a także aktorki Ethel Barrymore, stryjecznej babki Drew Barrymore. Dzięki wyprowadzce do Stanów Zjednoczonych nauczyła się angielskiego i w tym języku napisała pamiętnik "Memories and Impressions of Helena Modjeska" ("Wspomnienia i wrażenia Heleny Modjeskiej" - Modjeska to nazwisko, którym posługiwała się za granicą). Książka została wydana rok po jej śmierci.

Więcej o: