Polski laureat Oscara nie żyje. Jan A.P. Kaczmarek miał 71 lat

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Kompozytor i laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" przebył trudną i długą chorobę.

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny polski kompozytor odszedł w wieku 71 lat. "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - przekazała na pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej żona kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Zobacz wideo Kora zostawiła to po śmierci

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Polski laureat Oscara miał 71 lat

"Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła" - przekazała Polska Fundacja Muzyczna, cytując kolejno słowa żony zmarłego. Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym i zasłużonym polskim kompozytorem, który stworzył muzykę do ponad 70 produkcji filmowych oraz spektakli teatralnych. W 2005 roku jego praca została wyróżniona podczas rozdania Oscarów, kiedy to zdobył statuetkę za muzykę do filmu "Marzyciel". Na początku 2023 roku w mediach ukazała się informacja, że muzyk jest poważnie chory. Artysta cierpiał na zanik wieloukładowy, znany także jako MSA. Rzadkie schorzenie neurologiczne, jakie go dotknęło, utrudniało m.in. sprawne poruszanie.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Tak o jego chorobie mówiła jego żona

Aleksandra Twardowska-Kaczmarek w 2023 roku udzieliła wywiadu dla PAP, w którym przyznała, że stan jej męża był wówczas bardzo poważny. "Mąż przebywa w szpitalu, przeszedł zapalenie płuc z powikłaniami, które pogorszyły jego ogólny stan zdrowia i pogłębiły dolegliwości. Kiedy opuści szpital, przez całą dobę będzie wymagał opieki wyspecjalizowanej grupy opiekunów medycznych" - czytaliśmy. Twardowska-Kaczmarek podkreśliła, że o ile jego sprawność fizyczna stawała się coraz bardziej krucha, tak umysł wciąż świetnie dawał sobie radę. "Ciało odmawia mu posłuszeństwa, ale głowa cały czas świetnie funkcjonuje. Nie stracił nic ze swojej błyskotliwości, wciąż ma nieprawdopodobny umysł. Dzisiaj wymyślił tytuły utworów i każdy z nich jest dziełem sztuki" - powiedziała. Żona kompozytora mówiła wówczas o niebotycznych środkach leczenia muzyka, które wynosiły nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Czy znasz twórczość Jana A.P. Kaczmarka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.