Krzysztof Stroiński w "Daleko od szosy" uwodził na ekranie. 74-latek stroni od mediów. "Nie czuję się na siłach"

Serial "Daleko od szosy" to jedna z kultowych polskich produkcji. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy głównego bohatera Leszka, w którego wcielił się Krzysztof Stroiński. Co dziś słychać u aktora?

Kultowy serial Zbigniewa Chmielewskiego "Daleko od szosy" z 1976 roku cieszył się w epoce PRL-u ogromnym powodzeniem i gromadził przed ekranami telewizorów całe pokolenia. Głównym bohaterem serialu jest Leszek Górecki, w którego wcielił się Krzysztof Stroiński. Górecki pochodzi z mało zamożnej rodziny i wychował się na wsi. W pogoni za marzeniami i pragnieniem lepszego życia wyruszył do miasta, gdzie poznał młodą studentkę Anię (w tej roli Irena Szewczyk). Tak zaczął się między bohaterami wątek miłosny, który komplikuje także obecność Bronki (Sławomira Łozińska), do której główny bohater także żywi uczucia. Co ciekawe, serial bazuje na rzeczywistych wydarzeniach, a osoby będące pierwowzorem postaci przyznały, że większość wątków oparta jest na ich własnych przeżyciach. Kim jest aktor wcielający się w rolę głównego bohatera?

Zobacz wideo Polskie seriale kryminalne. "Rojst postawił poprzeczkę bardzo wysoko"

Krzysztof Stroiński w serialu "Daleko od szosy" wcielił się w Leszka. Aktor stroni od mediów

Krzysztof Stroiński urodził się w 1950 roku w Pszczynie i w październiku tego roku skończy 74 lata. Stroiński na początku lat 70. skończył studia na wydziale aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po studiach podjął współpracę z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma teatrami. Pracował m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, warszawskim Teatrze Komedia, Teatrze Nowym, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Powszechnym.

Aktor za rolę w serialu "Daleko od szosy" został w 1977 roku wyróżniony na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej. Popularność przyniósł mu także inny kultowy polski serial, a mianowicie "Matki, żony i kochanki". W 2018 roku Stroiński stworzył niezapomnianą postać "Metyla" w filmie "Pitbull. Ostatni pies". Mimo że na swoim koncie ma liczne role teatralne, telewizyjne i filmowe, to sam stroni od show-biznesu i pilnie strzeże swojej prywatności.

Ochrona mojej prywatności, to dla mnie oczywiste, ale czuję się też zakłopotany niedotykającymi prywatności pytaniami, które wielu dziennikarzy zadaje aktorom, tak jakby byli oni socjologami, filozofami czy politykami. Nie czuję się na siłach, żeby na takie pytania odpowiadać publicznie, bo prywatnie mówię o różnych sprawach

- wspominał w jednym z wywiadów. Stroiński nadal jest aktywny zawodowo. W 2024 roku możemy oglądać go w obsadzie thrillera "Diabeł" w reżyserii Błażeja Jankowiaka z Erykiem Lubosem w roli głównej. Jak dzisiaj wygląda Krzysztof Stroiński? Zobaczcie zdjęcia aktora w naszej galerii na górze strony.

Zagrała Anię w kultowym serialu 'Daleko od szosy'. Rzuciła aktorstwo i karierę zrobiła w zupełnie innym miejscuZagrała Anię w kultowym serialu 'Daleko od szosy'. Rzuciła aktorstwo i karierę zrobiła w zupełnie innym miejscu Zagrała Anię w kultowym serialu 'Daleko od szosy'. Rzuciła aktorstwo i karierę zrobiła w zupełnie innym miejscu; fot. screen vod.tvp.pl

Serial "Daleko od szosy" zainspirowany był prawdziwą historią. 'Jeden do jednego"

Serial "Daleko od noszy" oparto na prawdziwych wydarzeniach. Pierwowzorem głównego bohatera był niejaki Leszek Uciński, który był bohaterem powieści Henryka Czarneckiego. Ta z kolei zainspirowała jego znajomego Zbigniewa Chmielewskiego do stworzenia serialu. Uciński był swego czasu uczniem Czarneckiego w technikum samochodowym dla dorosłych. W trakcie realizacji jednego ze szkolnych zadań napisał wypracowanie, w którym opisał historię swojego życia i zawiłych relacji miłosnych. Jego osobista historia tak wciągnęła Czarneckiego, że postanowił dedykować jej całą swoją powieść. - Powiedziałbym, że 90 proc. tego, co widzowie zobaczyli, jest szczerą prawdą, jeden do jednego - wyznał Uciński w rozmowie z magazynem "Świat i Ludzie". Czym serial "Daleko od szosy" różni się serial od rzeczywistej historii? Więcej dowiecie się tutaj.

 
 
Najlepszy polski serial to:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.