Jak miał na imię ojciec Donalda Tuska? Możecie być zaskoczeni. Nosi je tylko 209 Polaków

Imię Donald nie jest popularne. Nie było też takie w 1957 roku, kiedy urodził się Donald Tusk. Jednak historia mówiąca o tym, dlaczego dostał takie, a nie inne imię, jest prozaiczna.

Donald Tusk nosi nietypowe imię, a przynajmniej takie jest ono w Polce. To nie opinia, ale fakt, który potwierdzają liczby. Spojrzeliśmy na statystyki, z których wynika, że w 2023 roku imię to nosiło jedynie 209 Polaków. Okazuje się, że polityk nie dostał go przypadkowo. 

Zobacz wideo Tusk o ochronie nieba nad Europą. "Nie ma miejsca na spór"

Donald Tusk dostał imię na cześć ojca

Imię polityka wybrał jego ojciec - stolarz, który również miał na imię Donald. Co ciekawe, imię to nie jest teraz popularne w Polsce i nie było takie także w 1957 roku, kiedy na świat przyszedł obecny premier. Warto w tym miejscu wspomnieć, że imię Donald ma długą tradycję. Pochodzi z celtyckiego i składa się z dwóch członów "Dumno" oraz "valos", które oznaczają kolejno "świat" oraz "potężny", "możny". W tradycji staroirlandzkiej słowo "Domnall" oznaczało "silny tego świata" lub "władca świata". W krajach anglosaskich tłumaczono je także jako "wódz ludu" lub "pan ludu".

Tusk rzadko mówi publicznie o swoim tacie Donaldzie Tusku seniorze.książce "Szczerze" przyznał jednak, że ojciec stosował wobec niego kary cielesne. Padły gorzkie słowa. "Ojca się bałem, lał mnie. Standardowe to nie było. Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło" - czytamy. Z kolei w książce "Donald Tusk. Droga do władzy" wyznał: 

Ojciec był dla mnie surowy. Dlatego poczułem nawet jakąś ulgę po jego śmierci, o czym myślę dziś z pewnym zażenowaniem. Nigdy nie marzyłem o powrocie do dzieciństwa. Pewnie dlatego, że jak coś zmalowałem - a nie byłem łatwym dzieckiem - ojciec nie wahał się sięgać po pas i lał.

W tej samej publikacji polityk dodał. "Był bardzo wymagający. I stąd zapewne nadgorliwość w karaniu. Miał różnej grubości paski. Mogłem wybrać pasek cienki lub gruby. Od tego czasu zrozumiałem znaczenie słowa 'wybór'". Warto nadmienić, że Donald Tusk Senior zmarł w 1972 roku, kiedy przyszły polityk kończył szkołę podstawową.

Donald Tusk o mamie

Matka Donalda Tuska była Niemką i nosiła zdecydowanie dużo bardziej popularne w latach 30. (przyszła na świat w 1934 roku) imię Ewa. Współcześnie imię Ewa odchodzi do lamusa. W 2023 roku imię to dostało jedynie 386 dziewczynek.

Ewa Tusk pracowała jako sekretarka w gdańskiej Akademii Medycznej. Kiedy w 2009 roku zmarła po ciężkiej chorobie, Donald Tusk na łamach "Gazety Wyborczej" wspominał ją we wzruszających słowach. "Mama od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem. Moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci" - mogliśmy przeczytać. W naszej galerii, w górnej części artykułu możecie znaleźć archiwalne zdjęcia Donalda Tuska właśnie z mamą.

Czy dałbyś/dałabyś dziecku na imię Donald?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.