Zespół Lombard nie chce być utożsamiany z PO. Rzecznik partii już się odniósł

Grupa Lombard postanowiła zabrać głos w sprawie użycia jednego ze swoich utworów na Wiecu Wolności. Piosenkę wykorzystała Platforma Obywatelska i zrobiła to zgodnie z prawem. Rzecznik partii odniósł się do słów muzyków.

Na jednym z ostatnich Wieców Wolności zjawiło się bardzo dużo osób. Zebrani nie zgadzali się ze ściśle określonym wzorem życia i konserwatywnymi wartościami narzucanymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska w celu urozmaicenia wydarzenia postanowiła wykorzystać jeden z przebojów legendarnej grupy Lombard. Muzycy zabrali głos w sprawie. Okazuje się, że nie chcą oni, aby ich twórczość była wykorzystywana w tego typu przedsięwzięciach. Po całym zajściu rzecznik Platformy Obywatelskiej poinformował, że twórczość Lombardu nie będzie już więcej wykorzystywana.

Zobacz wideo Tłumy na ulicach Warszawy skandują "demokracja!"

Grupa Lombard chce być z dala od polityki. Muzycy zabrali głos w sprawie wykorzystania utworu przez Platformę Obywatelską

24 czerwca we Wrocławiu odbył się Wiec Wolności. Politycy opozycji zorganizowali wydarzenie, które spotkało się ze sporym zainteresowaniem. Zjawiła się na nim ogromna liczba osób mających dość obecnie rządzącej partii. Platforma Obywatelska w pewnym momencie odtworzyła przebój "Przeżyj to sam" grupy Lombard. Muzycy wyrazili sprzeciw. Okazuje się, że nie chcą uczestniczyć w politycznych przepychankach.

Zespół Lombard nie wyrażał i nie wyraża zgody na wykorzystywanie utworu "Przeżyj to sam" w swoim wykonaniu w kampanii wyborczej żadnej partii politycznej ani na partyjnych wiecach. Nie wyrażaliśmy zgody na użycie przeboju wszech czasów "Przeżyj to sam" w celach politycznych w 2023 r. Panu Donaldowi Tuskowi ani Platformie Obywatelskiej. Utwór został odtworzony we Wrocławiu bez mojej wiedzy i zgody - powiedział mediom Grzegorz Stróżniak zaraz po zakończeniu wydarzenia.

Platforma Obywatelska nie złamała prawa. Wykorzystała piosenkę w legalny sposób

Warto zaznaczyć, że politycy Platformy Obywatelskiej w żaden sposób nie złamali prawa. Jak się okazuje, partia mogła wykorzystać utwór. Nie była ona motywem przewodnim kampanii, więc nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Chęć odtworzenia kultowego już hitu została zgłoszona do ZAiKS-u i uiszczona została opłata. Logicznym więc jest, że nie może być tutaj mowy o żadnej karze.

Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, że zespół będzie miał coś przeciwko temu, nie użylibyśmy jego piosenki. Oczywiście uwzględnimy zastrzeżenia muzyków i choć z punktu widzenia prawa nie byłoby z tym problemu, nie będziemy w przyszłości wykorzystywać tej piosenki na swoich imprezach - powiedział Jan Grabiec.

Zespół LombardZespół Lombard Kapif

Więcej zdjęć w galerii na górze strony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.