Rada Języka Polskiego o imieniu Marina. Mowa o snobizmie. Jest jedna obawa. "Trochę ośmieszające"

Jednym z zadań Rady Języka Polskiego jest wydawanie opinii na temat imion nadawanych w Polsce. Jedna z kobiet zapytała się o imię dla córeczki. Chce ją nazwać Marina.

Nie tylko gwiazdy decydują się na nadanie oryginalnych imion pociechom. Coraz częściej osoby prywatne pragną wyróżnić się innym imieniem dla dziecka. Decydując się na nietypowe imię, należy mieć na uwadze, że mogą one sprawiać kłopoty, a urzędnicy mają prawo nie wyrazić zgody na wybór któregoś z nich. Z pomocą przychodzi Rada Języka Polskiego. Jednym z ich zadań jest opiniowanie na temat imion w Polsce. Jednak z kobiet zwróciła się z pytaniem o imię Marina. Takie samo nosi żona polskiego bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

Zobacz wideo Marina skradła show na czerwonym dywanie. Największe gwiazdy

Rada Języka Polskiego wydała opinię na temat Mariny

Wprawdzie w Polsce nie istnieje lista zakazanych imion dla dzieci, jednak zdarza się, że w pewnych przypadkach urzędnik może odmówić nadania imiona dziecku, zgodnie z artykułem 50. ustawy Prawa o aktach stanu cywilnego. Dotyczy on imion, które są obraźliwe, wulgarne lub nie wskazują na płeć. Jedna z Polek w 2010 roku wysłała zapytanie do Rady Języka Polskiego. Chciała nazwać córkę Marina. Jak pisze -"Jest to imię pochodzenia łacińskiego i oznacza "morska". Bardzo popularne jest we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Rosji". Autorka listu bała się jednak, że spolszczona wersja tego imienia, czyli Maryna, źle się kojarzy.

Uważam, że imię Maryna jest trochę ośmieszające, ponieważ istnieje wiele żartów o tematyce tego imienia oraz wyrażenie "... (tylna część ciała) Maryny".

Kobiecie odpowiedział prof. dr hab. Walery Pisarek. Uczony nie widzi większych problemów z nadaniem córce imienia Marina. Zgodził się w pewnej kwestii - "ma pani rację: łacińska Marina rzeczywiście się stała na polskim gruncie swojską Maryną, ale trzeba dodać, że także delikatną Marynią". Profesor ma jednak kilka "ale". Uważa m.in., że imię Marina jest z lekka protekcjonalne i snobistyczne.

Skłonność do przejmowania przez Polaków obcego -ri- jako -ry- nadal się utrzymuje, jak świadczy nazywanie marihuany marychą. Nie mam więc wątpliwości co do tego, że zapisana Marina pozostanie wśród koleżanek i kolegów Maryną lub Marynią, a nie Marinią. Pisze pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm. Poza tymi uwagami nie zgłaszam zastrzeżeń wobec planów nadania małej Polce imienia Marina.

Rada Języka Polskiego o innych nietypowych imionach

Wśród dzieci gwiazd nie brakuje tych, które noszą bardzo oryginalne imiona. Niektóre z nich mogą być dość problematyczne ze względu na wymowę i odradza je nawet Rada Języka Polskiego. Wydali wiele opinii na temat nietypowych imion. Rada odniosła się do imienia córki Anny Skury, Melody, a także syna Szczęsnego i Mariny, Liama. W obu przypadkach twierdzono, że mogą być one kłopotliwe. Opiniowano także o imieniu Mia, które nosi córka Natalii Siwiec. Imię córki Augustina Egurroli naruszało art. 50 ustawy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.